Prima organiza?ie patronala din Sud-Est: ?Societatea Bran?elor? din Gala?i [1]

Recent s-au implinit 120 de ani de la infiin?area primei organiza?ii pa­tro­nale din Gala?i - \'Societatea Bran?elor\', o premiera pentru sud-estul ?arii, in condi?iile in care au mai fost descoperite documente despre organiza?ii similare doar la Cluj ?i Suceava

.

Descoperirea vine dupa ani de cautari a unor date despre organizarea patronatelor din Gala?i in perioada de inceput a economiei locale.

\'Ora?ul ?i jude?ul au fost puternic dezvoltate economic nu numai in perioada interbelica, ci ?i inainte. Am avut industrie, dezvoltare portuara, am avut negustori ?i activitate comerciala puternica ?i eram intre primele 4-5 ora?e ale Romaniei din punctul de vedere al dezvoltarii economice. Am incercat de ani de zile sa descoperim ceva, pe baza faptului ca unele patronate, cel de la Cluj spre exemplu, au gasit astfel de documente acum 7 ani, in arhivele de la Viena. Descoperirea noastra la Gala?i e la fel de importanta, pentru ca dovede?te ca Gala?iul a avut un rol important din punct de vedere economic\', ne-a declarat pre?edintele Patronatului IMM din Gala?i, Marian Filimon.

Un monument abandonat, acoperit de iedera

Documentele care atesta prima organiza?ie patronala din Gala?i au fost descoperite gra?ie unei intamplari, dupa ce, in 2015, medicul gala?ean Sorin Ignat, pasionat de arte ?i cultura, a gasit in cimitirul Eternitatea un monument acoperit de iedera ?i mu?chi, degradat, dar care, potrivit inscrip?iilor, era dedicat \'Societa?ii Bran?elor\' din Gala?i. \'A razuit ?i a descoperit ca acolo scria Societatea Bran?elor – 1896. Avea ?i sigla, comitetul director, primul pre?edinte. Este un monument foarte frumos, din marmura de Carrara, dar spart, degradat\', spune Filimon. Monumentul a fost restaurat ?i resfin?it zilele trecute, cu prilejul sarbatoririi \'Zilei Intreprinzatorilor\'. Au inceput cautarile ?i directorul Arhivelor Statului Gala?i, Adrian Pohrib, a reu?it sa gaseasca mai multe documente, intre care \'Statutul Societa?ii Bran?elor\', regulamentul de func?ionare, tabelul cu membrii fondatori etc. A fost descoperit ?i drapelul \'Societa?ii Bran?elor\'. Primul pre?edinte al \'Societa?ii Bran?elor\' a fost ?tefan H. ?tefan, om de afaceri, care a fost deputat ?i primar al Gala?iului. Toate aceste date sunt cuprinse in volumul \'Societatea Bran?elor Gala?i\' al carui autor este Adrian Pohrib.

\'Societatea Bran?elor\', asocia?ia comercian?ilor ?i meseria?ilor

Pe 14 aprilie 1896, un grup de 14 oameni de afaceri din Gala?i au luat ini?iativa fondarii unei asocia?ii sub numele \'Societatea Bran?elor din Gala?i\'.

Societatea avea ca scop asocierea comercian?ior, meseria?ilor ?i func?ionarilor, astfel incat membrii societari sa fie sprijini?i la demararea unor afaceri, dar ?i ajutorarea lor sau a familiilor lor in cazuri de boala sau de deces. Fondatorii au ales un Consiliu de Administra?ie pe care l-au mandatat \'a intemeia societatea pe o baza atat de sanatoasa, incat ori?ice administra?ie viitoare, oricat de vitega ar fi ea, sa nu o poata distruge niciodata.

Fondatorii mai apreciau  ca \'Societatea Bran?elor\' era necesara ?i in condi?iile in care mediul comercial din Gala?i era alcatuit din numeroase na?ionalita?i, fiecare dintre comercian?i concurand, pregatindu-?i unul altuia \'fara mustrare de cuget, moartea morala, materiala ?i sociala\'.

In concluzie, fondatorii i?i propuneau atat o reglementare a concuren?ei pe pia?a ?i ajutarea societarilor la dezvoltarea afacerilor, dar ?i constituirea unei structuri puternice ca partener de dialog cu administra?ia ora?ului, \'oricat de vitrega\'!

O reu?ita

Potrivit lui Florin Jianu, pre­?edinte al Consiliului Na?ional al Intreprinderilor Private Mici ?i Mijlocii din Romania (CNIPMMR), prezent la Gala?i cu prilejul \'Zilei Intreprinzatorilor\', intreprinzatorii gala?eni de la 1896 au reu?it ceea ce nu au reu?it structurile patronale de astazi, sa aiba o banca a IMM-urilor: \'Exista tradi?ie in Gala?i, exista o istorie bogata a intreprinzatorilor. Cei care reprezentau bresla?ii din acea perioada, intreprinzatorii de astazi, au reu?it ceea ce noi nu am reu?it dupa 26 de ani de la revolu?ie, sa avem o banca  a IMM-urilor. Industria?ii gala?eni infiin?asera un fond mutual de ajutor pentru intreprinzatori, dar ?i pentru angaja?i ?i membrii societa?ii\', ne-a declarat Florin Jianu.

Fondurile societa?ii erau adunate din cotiza?ii, dona?ii, amenzi, dar ?i din \'veniturile balurilor, seratelor ?i alte evenimente, veniturile eventualelor investi?ii facute de societate, ca ?i cele provenite din organizarea loteriilor\'.

Simplu ?i eficient. Cum erau finan?ate afaceri­le

Sunt ?i date concrete despre tranzac?ii ce ilustreaza modul in care se adunau banii in contul \'Societa?ii Bran?elor\' de la Casa de Depuneri, Consemna?ii ?i Economii, dar ?i despre cum erau oferite imprumuturile celor care voiau sa i?i finan?eze afacerea. Spre exemplu, prin actul autentificat de Tribunalul Covurlui sub nr. 954/24.03.1904, Sandu Patra?cu a contractat de la \'Societatea Bran?elor\' un imprumut de 1.500 de lei, pe 2 ani, cu dobanda de 1,5%. La incheierea contractului, societatea a incasat dobanda pe 6 luni ?i a inregistrat ipoteca pe imobilul din Pia?a Liberta?ii nr. 72. Alt exemplu: pe 10 iulie 1931, ?tefana Joseph a cesionat \'Societa?ii Bran?elor\' suma de 40.000 de lei, pe care trebuia sa o primeasca pentru vanzarea imobilului de pe str. Beldiman nr. 89.

Alege-ti parfumul potrivit pentru iarna asta- Reduceri de 70%- Click aici comenteaza /* (c)
Data publicării: 19 Mai 2016 - 05:16

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=54871&titlu=Prima_organiza?ie_patronala_din_Sud_Est__?Societatea_Bran?elor?_din_Gala?i