Afacerile mici si mijlocii din sectorul IT&C ar putea ?exploda? la export daca se incheie tratatul comercial dintre SUA si UE [1]

Autor: Adelina Mihai 13

.05.2016 Economia Romaniei are un potential mare de crestere pe seama comertului international de servicii, iar incheierea acor­dului comercial TTIP dintre Uniunea Europeana si Statele Unite ar contribui semnificativ la dezvoltarea afacerilor mici si mijlocii din sectorul IT&C.

TTIP (acronimul de la Parteneriatul Transatlantic de Comert si Investitii) este un acord de liber schimb dintre statele Uniunii Europene si SUA care ar putea sa fie incheiat pana la finalul acestui an, fiind cel mai mare parteneriat comercial din istorie.

?Exportul de servicii IT&C catre SUA reprezinta 40% din totalul exporturilor de servicii romanesti din aceasta categorie. Astfel, Romania se afla in top 5 european in ceea ce priveste ponderea serviciilor IT&C exportate catre SUA?, a spus Adam Sambrook, sef adjunct de misiune in cadrul Ambasadei Marii Britanii la Bucuresti, in cadrul unui eveniment organizat ieri de Ambasada Regatului Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord impreuna cu ANIS, asociatia patronala a industriei de software si servicii, pe tema oportunitatilor pentru industria IT&C in cadrul TTIP.

Romania a exportat anul trecut servicii informatice in valoare totala de 1,7 miliarde de euro, adica circa 10% din totalul exporturilor de servicii, 2015 fiind cel de-al treilea an in care serviciile informatice au batut turismul ca valoare la export.

Incheierea acordului TTIP dintre SUA si UE ar conduce la o crestere economica anuala de 0,25% a PIB-ului Romaniei, odata cu implementarea totala a tratatului (anul 2027 fiind primul in care analistii estimeaza sa se intample acest lucru).

Cercetarea realizata de Lucian Cernat, economist-sef in cadrul Directoratului General pentru Politici Comerciale din cadrul Comisiei Europene si de  Csilla Lakatos, economist in cadrul Bancii Mondiale mai arata ca TTIP ar putea conduce la o crestere a exporturilor Romania ?SUA cu 35%, iar importurile cu 25%.

?Ritmul de crestere economica al Uniunii Europene va fi influentat de TTIP, insa cred ca, datorita caracteristicilor economiei digitale, cifrele privind impactul estimat asupra IT&C sa fie subevaluate. Cred ca IMM-urile din sectorul IT&C vor gasi noi oportunitati, care nu au fost exploatate pana in prezent?, a spus Marius Bostan, Ministrul Comunicatiilor si pentru Societatea Informationala.

Romania are cel mai bun raport din Uniunea Europeana in ceea ce priveste valoarea exporturilor comparativ cu numarul de noi locuri de munca create, astfel ca, la fiecare miliard de euro provenit din exporturi se creeaza cate 70.000 de noi locuri de munca, potrivit Andreei Paul, deputat PNL in Comisia pentru Buget, Finante si Banci.

?UE este cea mai mare economie a lumii, cu cel mai mare PIB raportat la PIB-ul global, iar noi ar trebui sa fim mandri ca facem parte din UE. Cu toate acestea, suntem o economie foarte mica, reprezentam doar 0,33% din PIB-ul global, iar aceasta pondere a ramas neschimbata de trei decenii. TTIP este o oportunitate in primul rand pentru Uniunea Europeana care este obligata sa se trezeasca din amortire. (...) Daca Romania nu va face nimic, vom deveni al treilea cel mai mic beneficiar economic din perspectiva TTIP, vom avea doar o dezvoltare inertiala?, a spus Andreea Paul. Ea a mai precizat ca sectorul IT&C reprezinta o cincime din exporturile de servicii ale Romaniei si importanta acestuia a crescut semnificativ in ultimii ani, insa Romania risca sa piarda din competitivitatea acestui sector daca guvernele ?dorm in papuci? si nu iau masuri care sa ajute la dezvoltarea afacerilor din acest domeniu.

?TTIP ar putea reprezenta o sansa mai ales pentru IMM-urile din IT&C care, odata cu eliminarea barierelor birocratice, pot exporta mai usor sevicii in SUA sau, de ce nu, pot deschide filiale acolo?, a mai explicat Andreea Paul.

Data publicării: 13 Mai 2016 - 05:14