Cum a revolutionat ciordeala deputatul Nicolae Paun [1]

Noi acuzatii au fost aduse deputatului Nicolae Paun (Partida Romilor) in dosarul in care este cercetat pentru deturnare de fonduri si spalare de bani, prin derularea a doua proiecte cu finantare europeana de catre Asociatia Partida Romilor Pro Europa (APRPE)

. Nicu Paun ar fi deturnat suma de 846.000 de lei, de la Asociatia Partida Romilor prin intermediul unor contracte fictive.

Detaliile apar in cererea procurorilor DNA prin care au cerut prelungirea arestarii preventive a parlamentarului, potrivit unor surse judiciare. Paun este cercetat pentru sapte infractiuni, printre care spalarea banilor, deturnare de fonduri, cumparare de influenta si influentarea declaratiilor. „Din audierile martorilor si din informatiile obtinute in urma perchezitiei informatice a rezultat o noua metoda de insusire, in mod ilicit, a fondurilor europene: retrageri de numerar din conturile Asociatiei Partida Romilor, in baza unor contracte de imprumut incheiate in mod fictiv“, au precizat, pentru „Adevarul“, surse judiciare.

Turnat de subalterni

Cei care l-ar fi turnat pe Paun ar fi fost chiar subalternii sai de la asociatie. Interogati pe 21 martie 2016, acestia au spus anchetatorilor ca cei 846.000 lei au scosi din conturile APRPE deschise la Banca Comerciala Romana , urmare a unei adrese, din data de 22 octombrie 2014, semnate de Paun, sub pretextul restituirii unor datorii.

Potrivit surselor judiciare, contractele de imprumut fictive au fost semnate, din partea Asociatiei Partida Romilor „Pro Europa”, de catre Nicolae Paun, presedintele Partidei Romilor Pro Europa, managerul general al Partidei Romilor, Florentina Rotariu, avocata Maria Bichescu si, inclusiv, de Iulian Paraschiv, in calitate de manager de proiect.

„Fapt ce alunga orice dubiu legat de scopul comiterii faptelor“, arata sursele citate. Procurorii i-au audiat in dosarul in care Nicolae Paun este arestat pentru 30 de zile pe fostul ministru de Finante, Darius Valcov, si pe seful IPJ Gorj, comisarul-sef Viorel Salvador Caragea.

Arestat preventiv

Deputatul Nicolae Paun a fost arestat preventiv, pe 27 februarie, de instanta suprema, care a admis cererea procurorilor DNA, in dosarul in care este acuzat de deturnare de fonduri si spalare de bani prin derularea a doua proiecte cu finantare europeana de catre asociatia Partida Romilor. Pe 22 martie, Curtea Suprema a prelungit mandatul emis pe numele deputatului.

Procurorii au aratat, in referatul cu propunerea de arestare preventiva, ca au fost audiate mai multe persoane, domiciliate in judetele Suceava, Botosani si Cluj, care figureaza in grupul-tinta din proiectele cu fonduri europene derulate prin asociatia Partida Romilor. Dintre cele 158 de persoane audiate, 110 (aproximativ 70 la suta) au declarat ca nu au completat niciun formular individual de inregistrare a grupului tinta. Alte noua persoane audiate au declarat ca au completat formularele individuale de inregistrare a grupului tinta, dar nu au participat la niciun curs. Mai mult, persoane analfabete care au semnat declaratiile de martori prin aplicarea amprentei figureaza cu semnaturi indescifrabile in formularele de inregistrare a grupului tinta.

Data publicrii: 30 Mar 2016 - 05:07

Link tire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=53726&titlu=Cum_a_revolutionat_ciordeala_deputatul_Nicolae_Paun