TVR, un bolnav care inca ii atrage pe politicienii romani [1]

Parlamentul a votat noul Consiliu de Administra?ie al televiziunii publice, dar nu ?i un nou pre?edinte

. Institu?ia ramane cu uria?e probleme financiare – datorii istorice de peste 700 de milioane de lei. Pre?edintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu propune insolven?a TVR, avand sus?inerea PSD ?i UDMR. Posibilii administratori  judiciari sunt Remus Borza ?i Gheorghe Piperea.

Plenul Parlamentului a aprobat, ieri,  componenta noului Consiliu de Administratie (CA) al Societatii Romane de Televiziune (SRTv), cu 312 voturi \'pentru\', 21 \'impotriva\' si un vot anulat. Membrii noului CA l-au desemnat pe George Orbean, propunerea Guvernului, drept pre?edinte-director general al institu?iei.  Dar acesta a primit aviz negativ din partea comisiilor de cultura, dominate de PSD ?i partidele aliate. Decizia finala ar fi trebuit sa apar?ina plenului, care, insa, a fost suspendat din lipsa de cvorum. Potrivit unor surse parlamentare, suspendarea ?edin?ei a venit in condi?iile in care liderul PSD Liviu Dragnea ar dori ca in fruntea institu?iei sa fie aleasa Irina Radu, ?efa interimara a TVR, propusa de social-democra?i pentru Consiliul de Administra?ie. Aceasta ar fi preferata pentru ca ar sus?ine planul de intrare a TVR in insolven?a. De men?ionat ca George Orbean a afirmat, ieri, ca insolven?a televiziunii publice este \'imposibila\'.

Principala provocare a noului CA al TVR va fi rezolvarea problemelor financiare ale institutiei. Bilantul financiar este unul sumbru: pierderile au insumat 689 de milioane de lei, iar datoriile istorice se cifreaza la 770 de milioane de lei. TVR are 460 de milioane de lei datorii catre stat ?i datoreaza 230 de milioane de lei catre societa?i comerciale. De asemenea,  televiziunea publica are de platit 12-13 milioane de euro salaria?ilor care au ca?tigat procesele pentru ca nu le-au fost indexate salariile.  In 2015, televiziunea publica a cheltuit 160 de milioane de lei pentru salariile celor 2500 de angaja?i.   Acest bilan? este consecin?a deciziilor manageriale defectuoase luate de-a lungul timpului de ?efi ai institu?iei numi?i de Parlament. ?i acestea cu toate ca televiziunea publica are trei surse de finan?are: taxa radio-tv, bugetul de stat ?i veniturile din publicitate.

Cine sus?ine insolven?a

Cu TVR in pragul colapsului, politicienii cauta solu?ii. Varianta care pare sa fi intrunit majoritatea este cea a insolven?ei TVR. Un proiect in acest sens, ini?iat de pre?edinte Senatului, Calin Popescu Tariceanu (ALDE) a fost semnat de mai mul?i parlamentari PSD ?i UDMR. Prin acest proiect, Consiliul de Administra?ie va putea cere intrarea in insolventa. Initiatorii sustin ca televiziunea publica trebuie sa-si reduca numarul salariatilor, de la 2.500 la maximum 400.  Prin derogare de la legea insolven?ei, TVR nu poate intra in faliment.

Potrivit unor surse parlamentare, printre candida?ii la pozi?ia de admnistrator judiciar special se numara Remus Borza, administratorul judiciar al Hidroelectrica, ?i avocatul Gheorghe Piperea. Ambii ar fi avut intalniri atat cu Tariceanu ?i cu Liviu Dragnea. \'Miza este foarte mare, sunt in joc sume consistente pentru administrarea judiciara, pentru ca datoriile TVR sunt foarte mari\', au precizat surse parlamentare.

O alta miza ar fi fidelizarea angaja?ilor TVR fa?a de majoritatea politica, in condi?iile in care ace?tia se vor teme de concedieri. Planurile lui Tariceanu ?i Dragnea sunt, insa, contestate de Sindicatul Roman al Jurnalistilor MediaSind - filiala TVR.  \'O institutie aflata in administrare judiciara, in orice forma aleasa, nu poate asigura libertatea de exprimare a jurnalistilor\', se spune intr-un comunicat al organiza?iei.

La rindul lor, liberalii sus?in ca insolven?a TVR ar trebui sa fie doar \'ultima solu?ie\' la care se va apela. Pre?edintele comisiei de cultura din Camera Deputa?ilor Gigel ?tirbu (PNL) propune indexarea taxei radio-tv cu rata infla?iei (in prezent taxa este de 4 lei) ?i reducerea sumelor pe care TVR le plate?te Centrului Na?ional al Cinematografiei.

?edin?a cu scantei

Cu TVR in pragul colapsului, parlamentarii nu au discutat, ieri, solu?iile financiare, ci pozi?ia unei dintre candidatele pentru Consiliul de Administra?ie. Deputatul Aurel Vainer (Federa?ia Comunita?ilor Evreie?ti) a acuzat-o pe Oana Stanciulescu (propusa de PNL) ca \'a promovat mi?carea legionara in emisiuni\'. Cristiana Anghel (ALDE) a intervenit in favoarea candidatei PNL, invocand faptul ca Mi?carea Legionara nu a fost condamnata pentru nazism. Pozi?ia senatorului ALDE a starnit nemul?umirea celor de la UDMR, care au parasit sala de plen. Senatorul PNL Puiu Ha?otti a explicat ca jurnalista nu are op?iuni legionare ?i ca, in dezbaterile la care a participat \'nu s-a discutat optiunea politica gresita a unor persoane, ci ce au facut respectivele persoane pentru cultura romana\'. Ha?otti a recitat o poezie a lui Radu Gyr referitoare la faptul ca Ardealul apar?ine Romanei intreband \'?i aici este vorba de legionarism?\'.

Alege-ti parfumul potrivit pentru iarna asta- Reduceri de 70%- Click aici comenteaza /* (c)
Data publicării: 23 Mar 2016 - 04:59

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=53587&titlu=TVR__un_bolnav_care_inca_ii_atrage_pe_politicienii_romani