Modificarea Legii SRR si SRTV, amanata in Camera Deputatilor [1]

Discutarea propunerii pentru completarea Legii de functionare a SRR si SRTv a fost amanata marti in Comisia de cultura a Camerei Deputatilor

.

Modificarea Legii SRR si SRTV, amanata in Camera Deputatilor Foto: Agerpres

"Este o initiativa in procedura de urgenta. (...) Inteleg ca la solicitarea grupului social-democrat se doreste a amana discutia pentru o saptamana si rog consilierii comisiei sa faca o adresa catre Biroul permanent sa solicitam amanarea discutiei pentru ca se afla in procedura de urgenta si in mod normal saptamana viitoare ar fi trecut tacit", a declarat presedintele Comisiei pentru cultura, arte, mijloace de informare in masa, deputatul PNL Gigel Stirbu, potrivit Agerpres.Social-democratul Florin Paslaru a spus ca amanarea vine din cauza amendamentelor la aceasta propunere. "In momentul in care ai o lege atat de importanta, ceruta si de partidele politice si de societatea civila, inteleg ca sunt foarte multe amendamente care se doresc a fi introduse in lege de colegii nostri si consideram ca este bine sa mai discutam pe seama acestui subiect", a precizat el.Propunerea legislativa pentru modificarea si completarea Legii nr. 41/1994 privind organizarea si functionarea Societatii Romane de Radiodifuziune si Societatii Romane de Televiziune a fost initial inclusa pe ordinea de zi, marti, in Comisia de cultura.Prin proiectul de lege se propune separarea functiei de presedinte al consiliului de administratie de cea de director general al SRR si SRTv si incompatibilitati pentru membri ai consiliilor de administratie.Potrivit proiectului, directorul general urmeaza sa fie selectat in urma unui concurs de proiecte de management si, in cursul mandatului sau de conducere, va avea autonomie decizionala, dar va da socoteala de buna administrare a societatii in fata consiliului de administratie. In cazul unui management defectuos flagrant, al neindeplinirii indicatorilor de performanta stabiliti prin contractul de management, directorul general va putea fi schimbat din functie, prin votul consiliului de administratie, inaintea de expirarea mandatului.De asemenea, a fost amanata pentru saptamana viitoare si discutarea propunerii legislative pentru modificarea si completarea Legii nr. 182 din 25 octombrie 2000 privind protejarea patrimoniului cultural national mobil.

Data publicării: 09 Mar 2016 - 05:07

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=53263&titlu=Modificarea_Legii_SRR_si_SRTV__amanata_in_Camera_Deputatilor