“National” a avut dreptate: Gelu Diaconu, pus sub acuzare de DNA! [1]

Autor: eNational

Seful ANAF, Gelu Stefan Diaconu, a fost pus sub acuzare de DNA, in dosarul deputatilor Madalin Voicu si Nicolae Paun

.

Diaconu este invinuit de trafic de influenta in dosarul in care se cere retinerea si arestarea preventiva a celor doi parlamentari, intr-o speta privind fraude cu fonduri europene.

Va reamintim ca procurorii au cerut Camerei sa incuviinteze retinerea si arestarea preventiva a deputatului Madalin Voicu, suspectat de trafic de influenta, fals in declaratii si spalarea banilor, dar si a lui Nicolae Paun, actualul lider al Asociatiei Partida Romilor, acesta din urma fiind suspectat de savarsirea urmatoarelor fapte: folosire sau prezentarea cu rea-credin?a de documente ori declara?ii false, inexacte sau incomplete, daca fapta are ca rezultat obtinerea pe nedrept de fonduri din bugetul general al Uniunii Europene sau din bugetele administrate de aceasta ori in numele ei si schimbarea, fara respectarea prevederilor legale a destinatiei fondurilor obtinute din bugetul general al Uniunii Europene sau din bugetele administrate de aceasta ori in numele ei, deturnare de fonduri, spalarea banilor, efectuare de operatiuni financiare, ca acte de comert, incompatibile cu functia, atributia sau insarcinarea pe care o indeplineste o persoana ori incheierea de tranzactii financiare, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri ori alte foloase necuvenite, cumpararea de influenta si influentarea declaratiilor.

Cat priveste cele doua proiecte finantate din fonduri europene si derulate prin asociatia amintita, in perioada 2010-2013, acestea sunt “Antreprenoriatul social, o sansa pentru comunita?ile de romi”, despre care DNA a  anuntat ca a fost realizat, in toate jude?ele Romaniei, dar si proiectul ?Acces pe piata muncii ? O sansa pentru tine?.

Cititi aici:  Seful ANAF a sarit in barca gresita!

Data publicării: 11 Feb 2016 - 05:11

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=52507&titlu=&_#8220_National&_#8221__a_avut_dreptate__Gelu_Diaconu__pus_sub_acuzare_de_DNA_