Asociatiile de proprietari, amendate cu pana la 3.000 lei daca nu-ti arata in detaliu cum iti calculeaza sumele de plata [1]

Asociatia de proprietari va afisa lunar, la vedere, modalitatea de calcul in urma careia au rezultat sumele lunare de plata a proprietarilor

. Modalitatea de calcul va contine si arata explicit toate costurile si sumele care formeaza totalul de plata al proprietarilor, respectiv modul de calcul si repartizare a acestor cheltuieli catre proprietari. Cele care refuza sa faca publice aceste informatii vor fi sanctionate cu amenzi cuprinse intre 500 lei la 3.000 lei, stipuleaza un proiect de act normativ care a trecut de Senat si care figureaza pe ordinea de zi a Camerei Deputatilor.

Avizier bloc Foto: economica.net

Un proiect de act normativ care urmeaza sa fie adoptat astazi, 3 februarie, de catre Camera Deputatilor (camera decizionala in acest caz) vizeaza transparentizarea totala a cheltuielilor stabilite de catre asociatiile de proprietari pentru fiecare locatar, scrie economica.net.

Citeste si Ancheta de proportii privind facturile romanilor. ANPC incepe verificarile

Proiectul de act normativ vizeaza modificarea Legii nr. 230 din 2007 si prevede introducerea unui nou articol - articolul 48¹, conform caruia:

Articolul 48¹

"Asociatia de proprietari va afisa lunar, la vedere, langa lista de plata a cheltuielilor asociatiei de proprietari, modalitatea de calcul in urma careia au rezultat sumele lunare de plata a proprietarilor. Modalitatea de calcul va contine si arata explicit toate costurile si sumele care formeaza totalul de plata al proprietarilor, respectiv modul de calcul si repartizare a acestor cheltuieli catre proprietari", se arata in proiectul de lege privind modificarea Legii nr. 230 din 2007.

Continuarea pe economica.net.

Data publicãrii: 04 Feb 2016 - 05:21