Romania TV isi modifica din nou actionariatul: managerul Catrinel Gheorghe va deveni proprietar [1]

Consiliul National al Audiovizualului (CNA) urmeaza sa analizeze situatia modificarii actionariatului Romania TV in sedinta de joi

.

In prezent, asociatul principal al societatii Ridzone Computers SRL, care detine licenta audiovizuala a televiziunii de stiri Romania TV, este Catrinel Maria Gheorghe - 96%, in timp ce Radu Tronaru detine 4% din partile sociale.

Ridzone Computers SRL a solicitat insa CNA acordul prealabil pentru modificarea actionariatului societatii, in sensul in care Catrinel Gheorghe va fi asociatul unic al Romania TV, potrivit unor documente obtinute de MEDIAFAX.

/* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.All site.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrozfqlkunfuj', {myMaster: 'cUFVIc8hnWY12MT8qto9goLrcsx61X63Ya0wDgWCtY7.B7' });

Operatiunea are loc la doar trei luni dupa ce televiziunea si-a modificat din nou actionariatul. Pe 10 noiembrie 2015, Consiliul National al Audiovizualului a aprobat modificarea oficiala a actionariatului Romania TV, principalul asociat al televiziunii de stiri devenind atunci Catrinel Gheorghe, manager al acestui post TV.

Pana atunci, Radu Tronaru, un alt apropiat al deputatului Sebastian Ghita, era actionarul Romania TV, in nume personal si prin societatea RTV Satellite Net SRL.

La momentul respectiv, reprezentantii Ridzone Computers SRL au transmis CNA ca fac demersuri pentru modificarea actionariatului Romania TV deoarece sunt in negocieri cu un grup european de media, a carui denumire nu a fost insa precizata.

Societatea Ridzone Computers SRL ar fi insa controlata de deputatul Sebastian Ghita, potrivit informatiilor aparute intr-o serie de documente ale Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) Ploiesti, care fac parte dintr-un dosar in care este cercetat in prezent Ghita.

Pe de alta parte, Catrinel Gheorghe este in prezent manager al Romania TV, ea conducand televiziunea impreuna cu Alexandru Iacobescu, care este director general al postului TV, potrivit site-ului romaniatv.net.

Catrinel Gheorghe lucreaza de mai multi ani cu actuala echipa a Romania TV si ar fi lucrat si la societatea 360 Revolution SRL, potrivit unor relatari din presa din Ploiesti. 360 Revolution este o companie specializata in organizarea de evenimente si inchirieri de echipamente, care, potrivit DNA Ploiesti, ar fi controlata tot de Sebastian Ghita.

Romania TV, cu sediul central in Bucuresti, s-a lansat in anul 2011, dupa ce o parte din echipa Realitatea TV a parasit aceasta televiziune de stiri detinuta de societatea Realitatea Media SA si care pentru o perioada l-a avut ca manager pe Sebastian Ghita.

Data publicării: 04 Feb 2016 - 05:21

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=52290&titlu=Romania_TV_isi_modifica_din_nou_actionariatul__managerul_Catrinel_Gheorghe_va_deveni_proprietar