Cine este Andrei Dolineaschi, vicepresedintele PSD pus sub invinuire de DNA in dosarul lui Mircea Govor [1]

Andrei Dolineaschi, care este membru PSD din 1998 si deputat din anul 2008, detine, potrivit ultimei sale declaratii de avere, din 2015, un apartament in Bucuresti, impreuna cu sotia sa, cumparat in 2005

.

Potrivit aceluiasi document, vicepresedintele PSD are un autoturism Opel fabricat in anul 2008 si un Mitsubishi fabricat tot in 2008, dobandit prin preluarea leasingului, presa scriind ca aceasta masina a fost preluata de la Victor Ponta. Presa a scris ca autoturismul - Mitsubishi Evo 10 - a fost achizitionat de SCA ”Sova si Asociatii” in sistem de leasing financiar de la Romstal Leasing, iar ulterior, in luna iunie 2009, contractul de leasing a fost preluat de Victor Ponta.

Andrei Dolineaschi are si datorii de 45.000 de euro, din care 35.000 de euro reprezinta un imprumut de la banca, scadent in 2025, iar 10.000 de euro i-a imprumutat de la diverse persoane fizice. Vicepresedintele PSD arata ca in anul anterior a avut venituri de 58.908 lei din activitatea de deputat, iar sotia sa a avut venituri anuale de 40.212 lei din salariul de consilier CNAS.

Andrei Dolineaschi este membru PSD din 1998, din 1999 pana in 2001 a fost si vicepresedinte al organizatiei de tineret PSD Botosani, iar pana in 2001 a fost si presedinte al organizatiei de tineret PSD Dorohoi. Din 2001, el a devenit membru al Consiliului National al PSD, in 2008 a devenit secretar executiv PSD, dupa care secretar general al partidului, iar la Congresul PSD din noiembrie a fost ales vicepresedinte al partidului.

Din 1998 si pana in 2001, Dolineaschi a fost consilier la biroul parlamentar in Dorohoi, intre 2001 si 2005 a fost consilier la Secretariatul General al Guvernului, in perioada 2004-2008 a fost consilier judetean in CJ Botosani, iar din 2008 este deputat.

Deputatul PSD Andrei Dolineaschi este acuzat de DNA ca l-a sprijinit pe presedintele PSD Satu Mare, Mircea Govor, sa intervina la conducerea ANAF pentru numirea celor propusi de acesta din urma in functii la Administratia Judeteana a Finantelor Publice.

Dolineaschi este acuzat de savarsirea a doua infractiuni de complicitate la folosirea influentei sau autoritatii, de catre o persoana care detine o functie de conducere in cadrul unui partid politic, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite.

Potrivit procurorilor, in perioada august-octombrie 2013, Mircea Vasile Govor, folosindu-se de influenta si autoritatea functiilor detinute, prin intermediul lui Andrei Dolineaschi, a intervenit la persoane din conducerea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, pentru a obtine numirea, detasarea, imputernicirea sau mentinerea in functii de conducere sau de executie in cadrul nou infiintatei Administratii Judetene a Finantelor Publice Satu Mare (AJFP) a unor persoane obediente lui ori intereselor de partid, pe alte criterii decat cele profesionale.

"Procedand in acest fel, pe langa faptul ca a rezultat un folos necuvenit pentru persoanele respective, inculpatul Govor Mircea Vasile a urmarit sa obtina/mentina protectia societatilor comerciale controlate de el si familia sa din partea organelor fiscale din judetul Satu Mare si obtinerea unor beneficii personale sau pentru filiala partidului pe care-l conducea la nivel local (bani)", se arata intr-un comunicat de presa al DNA.

Mircea Govor mai este acuzat ca, in perioada septembrie 2013 - martie 2014, a intervenit pe langa aceleasi persoane din conducerea ANAF pentru ca un apropiat sa promoveze examenul pentru obtinerea unui post de conducere sau de executie in cadrul Directiei Regionale Antifrauda Oradea (institutie nou infiintata), fie sa obtina o functie de conducere in cadrul AJFP Satu Mare, fara ca acest lucru sa se materializeze ulterior.

Si in cadrul acestor interventii, Govor ar fi fost sprijinit de Dolineaschi.

"Ajutorul dat de suspectul Dolineaschi Andrei a constat in: solicitarea si obtinerea unor documente cu caracter confidential de la persoane cu functii de decizie in cadrul ANAF ce au fost transmise ulterior inculpatului Govor Mircea Vasile, transmiterea solicitarilor pe care inculpatul Govor Mircea Vasile le facea in sensul aratat mai sus, catre factorii de decizie din cadrul ANAF, punerea in legatura directa a inculpatului Govor Mircea Vasile cu factorii de decizie din cadrul ANAF etc", spun procurorii.

Data publicrii: 18 Dec 2015 - 05:58

Link tire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=51445&titlu=Cine_este_Andrei_Dolineaschi__vicepresedintele_PSD_pus_sub_invinuire_de_DNA_in_dosarul_lui_Mircea_Govor