Parlamentarii au decis ca MEDICII implicati in cazul COLECTIV sa primeasca SPORURI SALARIALE [1]

Camera Deputatilor a adoptat, marti, un amendament la o OUG privind salarizarea bugetarilor ce prevede sporuri pentru medicii si asistentii care au lucrat suplimentar dupa tragedia din clubul Colectiv in urma careia 62 de persoane si-au pierdut viata

.

Toti ranitii in tragedia din Colectiv, pentru care exista recomandare, vor fi transferati in strainatate

Parlamentul a adoptat, marti, cu 212 voturi "pentru", 2 "impotriva" si o abtinere proiectul de Lege pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului pentru modificarea si completarea Legii concurentei privind salarizarea personalului platit din fonduri publice in anul 2015, cu 46 de amendamente admise.

Citeste si: Clubul COLECTIV, incendiat controlat in cadrul unui experiment judiciar

Printre acestea se numara si un amendament depus de PSD care propune sporuri pentru cei care au lucrat suplimentar in urma tragediei petrecute in seara de 30 octombrie la Colectiv.

Astfel, potrivit amendamentului suplimentarea vizeaza personalul care a acordat ingrijire, asistenta medicala, consiliere si transport sanitar, dar si personalul care a insotit pacientii transferati in spitalele din strainatate.

Potrivit amendamentului, salarizarea se va realiza in functie de tariful orar aferent salariului de baza avut, la care se adauga un spor de 100% din tariful orar al salariului de baza.

Aceasta initiativa parlamentara a fost sustinuta de Executiv.

"E o initiativa legislativa, un amendament in Parlament pe care Guvernul, evident, il sustine. Va fi o modificare in Parlament pe care inteleg ca in cursul acestei sesiuni parlamentare o vom avea activa. Asadar, undeva spre mijlocul lunii decembrie aceasta prevedere va fi trecuta de Parlamentul Romaniei. Urmeaza sa avem un raport la nivelul Ministerului Sanatatii, cu toata evaluarea orelor suplimentare si, in cel mai scurt timp posibil, din acel moment, se vor face aceste plati", declara purtatorul de cuvant al Guvernului, Dan Suciu, pe 25 noiembrie.

Citeste si: INCENDIU COLECTIV. Bilantul tragediei a ajuns la 62 de morti

In urma incendiului din 30 octombrie din clubul Colectiv, au murit la fata locului 26 de persoane, iar o alta victima in drum spre spital. Numarul persoanelor decedate a ajuns, in 15 decembrie, la 62, scrie Mediafax.

Data publicării: 16 Dec 2015 - 05:37

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=51373&titlu=Parlamentarii_au_decis_ca_MEDICII_implicati_in_cazul_COLECTIV_sa_primeasca_SPORURI_SALARIALE