Complicii deputatului Ioan Oltean, ULUITI si ei de SPAGILE pe care le luau in dosarul ANRP 4 [1]

Inculpatii din cazul Oltean erau uluiti si ei de cat de mari erau spagile din dosarul ANRP 4 si cat se simplu se luau

. Dezvaluirile au fost facute la DNA chiar de preotul din Chitila, care a povestit anchetatorilor tot ce auzea la intalnirile secrete din curtea parohiei, potrivit Romania TV.

Ioan Oltean, acuzat ca a luat mita intr-o biserica Foto: psnews.ro

Parohia din Chitila este locul unde luni de zile au avut intalniri secrete Ioan Oltean, Mihai Rotaru, Sergiu Diacomatu ori Remus Baciu, potrivit declaratiilor facute de denuntatorii din dosar.

CITESTE SI: Ioan Oltean si Crinuta Dumitrean, fotografiati in IPOSTAZE INDECENTE. Ce au spus judecatorii despre imagini

La unele dintre aceste intalniri au fost surprinse discutii in care cei mentionati se minunau chiar ei de situatiile in care au ajuns: acelea de a da si a primi despagubiri de milioane de euro, potrivit Romania TV.

Spre exemplu, preotul din Chitila a scris ca ‎a auzit discutii in care se vorbea de zeci de milioane de euro si despre faptul ca ar fi timpul sa se opreasca pentru a nu atrage atentia. Tot preotul spune ca la o suma de 50 de milioane de euro comisionul perceput era de 30%.

Judecatorii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie au decis, in 28 noiembrie, ca omul de afaceri Mihai Rotaru, Sergiu Diacomatu, Lacramioara Alexandru si Rodica Constantinovici, fosti membri in comisia ANRP, evaluatorul Sergiu Negurici, dar si fosta sefa ANRP, Crinuta Dumitrean, sa fie arestati preventiv pentru 30 de zile in dosarul penal al deputatului Ioan Oltean.

CITESTE SI: Dosarul ANRP 4. Crinuta Dumitrean, MUTATA la Spitalul Penitenciar Rahova. Este INSARCINATA in luna a opta

Data publicării: 08 Dec 2015 - 05:28

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=51110&titlu=Complicii_deputatului_Ioan_Oltean__ULUITI_si_ei_de_SPAGILE_pe_care_le_luau_in_dosarul_ANRP_4