Ioan Oltean, saltat de procurorii DNA de pe Aeroportul Otopeni [1]

Deputatul Ioan Oltean a fost saltat, joi, de procurorii anticoruptie, de pe Aeroportul Otopeni si dus cu mandat la sediul DNA pentru a fi audiat intr-unul din dosarele ANRP in care este implicata si protejata sa, Crinuta Dumitrean

. Potrivit Romania TV, Oltean ar fi acuzat de trafic de influenta si abuz in serviciu, in cazul unei retrocedari ilegale de 20 de milioane de euro.

Ioan Oltean Foto: evz.ro

Din primele informatii, Oltean ar fi vizat intr-un dosar privind retrocedari ilegale facute de catre Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP) cand institutia era condusa de Crinuta Dumitrean. In dosar ar fi vorba despre o noua despagubire, de peste 109 milioane de lei, iar o parte dintre bani ar fi ajuns la un afacerist craiovean, Mihai Rotaru, implicat in acelasi dosar.

Crinuta Nicoleta Dumitrean este cunoscuta ca o apropiata a lui Ioan Oltean, deputat PDL.

CITESTE SI: Ioan Oltean, la DNA, in calitate de martor: Mi s-au pus intrebari legate de sponsorizarea PDL VIDEO

In acelasi dosar este audiat, la DNA, si Mihai Rotaru, actionar la CS Universitatea Craiova, surse judiciare declarand ca omul de afaceri este beneficiarul unei despagubiri de 108.932.000 de lei, care i-a fost acordata de comisia ANRP, pentru un teren din Pitesti, in perioada in care sefa comisiei era Crinuta Dumitrean.

Procurorii DNA ii audiaza, tot joi, si pe Lacramioara Alexandru, Rodica Constantinovici, Sergiu Diacomatu si Catalin Florin Teodorescu, toti fiind fosti membri ai comisiei ANRP. Lacramioara Alexandru a fost in ANRP ca reprezentant al Ministerului Finantelor, Rodica Constantinovici a fost secretar de stat in Ministerului Justitiei, Sergiu Diacomatu si Florin Teodorescu au fost vicepresedinti ai ANRP.

In aceeasi cauza sunt vizati si Crinuta Dumitrean, Remus Baciu si Marko Attila, care au fost in comisia de la ANPR ce a aprobat solicitarea de despagubire a lui Mihai Rotaru.

Mihai Rotaru a cumparat drepturile litigioase pentru terenul din Pitesti de la o persoana care se judeca de opt ani cu Primaria Pitesti si nu a reusit sa primeasca despagubiri. La sase luni dupa ce a cumparat drepturile litigioase pentru acel teren, Rotaru a primit de la ANPR o despagubire de 108.932.000 de lei, au mai aratat sursele citate.

Data publicãrii: 27 Noi 2015 - 04:56

Link ºtire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=50997&titlu=Ioan_Oltean__saltat_de_procurorii_DNA_de_pe_Aeroportul_Otopeni