Dosarul retrocedarilor de la ANRP. Deputatul Ioan Oltean, ridicat de procurorii DNA de pe aeroport pentru mita de 600.000 de euro [1]

Autor: Catalin Lupasteanu - Mediafax 27

.11.2015

Deputatul liberal Ioan Oltean, un puternic lider al fostului PDL (partid care a fuzionat cu PNL), care i-a recomandat-o fostului premier Emil Boc pe Crenguta Dumitrean pentru pozitia de sefa a Agentiei Nationale pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP), a fost ridicat ieri de procurorii DNA de pe aeroport si dus la audieri.

Oltean, lider local din zona Bistrita, este cercetat in dosarul restituirilor ilegale de proprietati, una dintre cele mai scandaloase afaceri ilegale de dupa revolutie, in care statul a pierdut sute de milioane de euro. Oltean ar fi luat 600.000 de euro pentru interventia intr-un dosar de retrocedare.

In dosar este cercetat si Mihai Rotaru, actionar la CS Universitatea Craiova, pentru o despagubire de aproape 109 milioane de lei care i-a fost acordata de comisia ANRP. Despagubirea a fost acordata pentru un teren din Pitesti (pentru care Rotaru a cumparat drepturile litigioase) in perioada in care sefa comisiei era Crinuta Dumitrean. Oltean declara in decembrie 2014 ca ?in afara de faptul ca a recomandat-o? pe Crinuta Dumitrean premierului Emil Boc pentru a fi presedinta ANRP, ?nu a avut niciun fel de alta interferenta cu activitatea acesteia?.

DNA a comunicat aseara ca procurorii au dispus efectuarea urmaririi penale fata de Florin Teodorescu, la data faptei membru al Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despagubirilor din cadrul Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP), in prezent deputat (trimis in judecata sub control judiciar in alta cauza), pentru infractiunea de abuz in serviciu daca functionarul a obtinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit. De asemenea, Ioan Oltean este cercetat penal pentru infractiunea de complicitate la abuz in serviciu. Teodorescu este acuzat ca a aprobat raportul de evaluare prin care un teren in suprafata de 61.857 mp situat in Pitesti a fost evaluat la 108 mil. lei (terenul pentru care a primit despagubiri Rotaru) stiind ca acel teren a fost supraevaluat cu suma de 87 mil. lei.

Oltean si-a exercitat influenta la Crenguta Dumitrean pentru urgentarea si aprobarea despagubirii. In schimb a primit 600.000 de euro, spun procurorii. Acestia i-au audiat ieri si pe Lacramioara Alexandru, Rodica Constantinovici, Sergiu Diacomatu si Catalin Florin Teodorescu, toti fiind fosti membri ai comisiei ANRP. In aceeasi cauza sunt vizati si Crinuta Dumitrean, Remus Baciu si Marko Attila, care au fost in comisia de la ANPR care a aprobat solicitarea de despagubire a lui Mihai Rotaru.

Intr-un alt dosar privind despagubiri ilegale de la ANRP, cunoscut ca ?Bica 1?, sunt judecati pentru abuz in serviciu opt fosti membri ai Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despa­gubirilor - intre care fosta sefa a DIICOT Alina Bica si Crinuta Dumitrean. Acestia sunt acuzati ca i-au aprobat omului de afaceri Gheorghe Stelian in 2011 despagubiri pentru un teren de 13 hectare in Bucuresti supraevaluat cu peste 62  mil. euro.

La inchiderea editiei. Omul de afaceri Mihai Rotaru si fostii membri in comisia ANRP Sergiu Diacomatu, Lacramioara Alexandru si Rodica Constantinovici, a fost retinuti joi-seara de procurorii DNA, in dosarul despagubirii ilegale acordate lui Rotaru.

Data publicării: 27 Noi 2015 - 04:56