Neobositul Ciuvica a gasit 19 parlamentari PSD cu datorii de miliarde la stat [1]

Mugur Ciuvica si Grupul de Investigatii Politice n-au dezarmat dupa insuccesul primului raport public privind parlamentarii aflati in situatii de incompatibilitate si au iesit din nou la bataie cu o noua lista: 3 senatori si 16 deputati ai PSD ale caror firme au datorii catre statul roman.

Cifra este impresionanta: 238.382.471.529 lei. Ciuvica sustine ca in cercetarea intreprinsa s-au folosit doar documente oficiale: declaratiile de interese si de avere ale parlamentarilor si datele pe care le publica Ministerul Finantelor privind datoriile societatilor comerciale fata de stat. Ciuvica deschide sirul datornicilor cu Viorel Hrebenciuc, detinator a 19 la suta din actiunile firmei Barter Grup, unde este asociat cu fostul ministru Dan Matei Agathon (19 la suta), societate cu o datorie de 7,892 miliarde lei. Deputatul de Brasov Constantin Nita detine, impreuna cu sotia sa, firma Nimpex SRL. Suma datorata statului se ridica la 4,546 miliarde lei. Mai grav este, zice Ciuvica, faptul ca familia Nita a incasat, anul trecut, de la societatea cu pricina dividende in valoare de peste 1,2 miliarde lei. In vizorul Grupului de Investigatii Politice a intrat si deputatul de Vrancea Cristian Sorin Dumitrescu, actionar la Cicero SA si la Frazi SA. Prima este indatorata la stat cu 4,573 miliarde lei, cea de-a doua - cu 9,688 miliarde lei. La cele doua firme, actionari principali sunt sotii Octavian si Mariana Stireanu. Pe langa platile pe care le au de facut ambele societati comerciale, alte doua firme la care Stireanu este actionar principal, Tipografia Cicero SA si Mapres SA, sunt inglodate in datorii cu 456 milioane lei, respectiv, cu 926 milioane lei. Ciuvica socoteste cazul deputatului de Galati Petre Lificiu, ales pe listele PSD si inscris apoi in PER, "cu totul special". In 2004, acesta, impreuna cu soata sa, Virginea, au vandut, anul trecut, actiunile pe care le detineau la Buderus Romania SA, incasand 1,2 milioane euro batuti pe muchie. Firma cu pricina datoreaza insa statului nu mai putin de 39,546 miliarde lei. Sotia fostului ministru pesedist este actionar si administrator la LPU Consult SRL, firma de la care Petre Lificiu a incasat, anul trecut, drepturi salariale de 150 milioane de lei. Firma este datoare statului cu 4,006 miliarde lei. Firma deputatului Alin George Teodorescu (IMAS - Marketing si Sondaje SA) trebuie sa remita bugetului 24,259 miliarde lei. Trezorierul PSD, senatorul Aristide Roibu, a concesionat, anul trecut, actiunile sale de la Omega Imobiliara SA si Meconer SA pentru sume cu multe zerouri, ambele fiind datornice la stat cu 1,052 miliarde, respectiv, 1,961 miliarde lei. Fostul presedinte al CNSLR-Fratia, actual deputat de Mures, Pavel Todoran, nu isi plateste nici el datoriile catre stat, spune Ciuvica. Firma Telin Construct SRL este indatorata statului cu 2,274 miliarde lei, iar o alta (Romalex SA), la care parlamentarul pesedist detine 57 la suta din actiuni, este datoare cu 1,011 miliarde lei. Si deputatul de Mehedinti Eugen Nicolicea a incasat, anul trecut, bani frumosi, 1.385.000.000 lei, ca dividende la actiunile pe care le poseda la firma Galaxy SRL Drobeta-Turnu Severin, in dreptul careia sunt bifate datorii de 483 milioane lei la bugetul de stat. In fine, deputatul de Dambovita V. Sanda este actionar la Complis SA si la Simca SA, datoriile celor doua societati ridicandu-se la suma uriasa de 99,824 miliarde lei.
Publicat de : Silviu ACHIM
Data publicării: 13 Iun 2005 - 07:39

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=4947&titlu=Neobositul_Ciuvica_a_gasit_19_parlamentari_PSD_cu_datorii_de_miliarde_la_stat