Social-democrati datori vinduti statului roman [1]

Daca si-ar plati impozitele, parlamentarii PSD cu datorii la stat ar putea asigura pensia medie a 24.000 de pensionari. 238 de miliarde de lei datoreaza la bugetul de stat 19 parlamentari PSD, arata o analiza efectuata de Mugur Ciuvica.

Printre datornicii descoperiti de Mugur Ciuvica, presedinte al Grupului de Investigatii Politice, se afla parlamentari celebri ai PSD: Viorel Hrebenciuc (aproape 8 miliarde), Alin Teodorescu (24 de miliarde), Constantin Nita (4 miliarde) sau Pavel Todoran (2,5 miliarde). Societatea CICERO SA, care ii are ca actionari pe deputatii Octavia Stireanu si Cristian Dumitrescu, datoreaza statului 4 miliarde de lei. Pe aceeasi lista, dar mai putin cunoscuti, se afla Aristide Roibu, Gabriela Nedelcu, Mihai Sireteanu, Petru Tarniceru, Aura Vasile, Doina Silistru si Viorel Arcas. Petru Lificiu, proaspat demisionar din PSD, detine firme cu datorii la stat in valoare de 40 de miliarde de lei. Un alt datornic plecat si el din PSD la PNL este deputatul de Iasi Traian Dobre.
Pensii pentru 24.000 de pensionari

In urma unei cercetari efectuate asupra declaratiilor de avere si asupra datelor furnizate de Ministerul Finantelor privind firmele cu datorii la stat, Ciuvica a descoperit ca 19 parlamentari au datorii la stat in valoare totala de 238 de miliarde de lei. Pe bugete, datoriile se impart astfel: la bugetul de stat datoreaza 168 de miliarde de lei, la bugetul asigurarilor pentru somaj, 6 miliarde de lei, la bugetul asigurarilor de sanatate, 11 miliarde de lei. Daca cele 52,5 miliarde de lei datorate bugetului de asigurari sociale (fondul de pensii) ar fi fost platite, ele ar fi putut acoperi pensiile medii a 24.000 de pensionari.

Mugur Ciuvica si-a motivat concentrarea atentiei asupra parlamentarilor PSD „pentru ca se declara un partid social-democrat, adica un partid pentru care salariile, pensiile, ajutoarele de somaj si sanatatea ar trebui sa fie preocupari de prim-plan“. „I-am auzit in acesti ani de nenumarate ori pe Ion Iliescu, pe Adrian Nastase, pe ministrii si parlamentarii PSD explicindu-ne ca nu sint bani de investitii, pentru ca nu s-au colectat suficiente fonduri la bugetul de stat, si ca nu sint bani pentru pensii, somaj sau sanatate, pentru ca bugetele sint de austeritate“, spune Ciuvica. El a subliniat ca, desi firmele la care sint actionari au datorii catre stat, unii parlamentari incaseaza dividende de la aceste societati.
PSD: „Ciuvica e neserios“

PSD nu s-a aratat afectat de demersul lui Ciuvica. „Mugur Ciuvica a mai dat si alta data «bombe» care nu au fost confirmate. Exista o prezumtie de neseriozitate in ceea ce face Ciuvica“, a replicat purtatorul de cuvint al PSD, Titus Corlatean.
Publicat de : Florin Ciornei
Data publicării: 13 Iun 2005 - 07:34

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=4940&titlu=Social_democrati_datori_vinduti_statului_roman