Dosarul Gazeta de Cluj se taraie de 8 ani pe la Braila [1]

Dosarul Gazeta este o telenovela fara sfarsit care se judeca de opt ani la peste 600 de kilometri de locul producerii infarctiunii

.

Noua fosti si actuali conducatori ai ziarelor ce gravitau in jurul Gazeta de Cluj au fost trimisi in judecata pentru santaj si asociere la un grup infractional, mare parte din acestia fiind chiar si arestati preventiv in octombrie 2006: Liviu Man (5 luni), Ioan Otel (5 luni), Dorel Vidican (3 luni), Aurel Muresan (5 luni) si Anca Cocut (o luna), Dan Parcalab, Aurelian Grama (cate o luna).Alaturi de acestia, inculpati mai sunt si Adrian Avarvarei si Solomon (fosta Onac) Memoranda Suppllexa.

În Dosarul case se judeca la Tribunalul Braila sunt 9 inculpati, 6 firme parti responsabile civilmente, 65 de persoane vatamate, parti vatamate si parti civile, precum si sute de martori. Dosarul a avut pana acum peste 60 de termene, zeci dintre ele datorandu-se si citarilor gresite ale martorilor din proces…

Cum de Dosarul a fost stramutat tocmai la Braila si caruit fapt oare se datoreaza oare prelungirea infinita parca a acestuia? Nu stim! Dar Dosarul Gazeta a starnit si interesul dunarenilor. Iata ce citim pe site-ul teiadna.ro.

“Domnilor este UN banc la BRaila. Ce act nu Poate semna varga? Pai actual sexual ca restul le face. Nimeni nu Se atinge de el si are orasul la picioare:politie judecatori,finante,tot . Ia sa Se cerceteze cum isi face el jocurile la Galati cu fostele sotii TRofinescu si sarmisegetuza. Si tovarasii din Polita braila. Ca Doar nu degeaba s a ocupat si de aurul pierdut de neamurile de la Club. Si nu degeaba fiica lui FANEL MIHALCEA E TARTORE LA CABINETUL LUI HREBENCIUC ala cu retrocedarile. Si clar ca el a facut si pe la noi retrocedari... SI MAI NOU E INHAITAT SI CU OAMENII LUI BOC CE NE A TAIAT PENSIILE. CU PROCESUL GAZETA. EL LE ASIGURA LINISTEA LA SLUGILE LUI BOC, EL SI CU DIRECTORUL DE LA BANCA DACIA FELIX, SIMA, CARE NE AU FURAT BANII CU CARITASUL DUPA AIA. DE CE NU VEDE NIMENI CUM CONDUCE UN NOTAR ORASUL SI CUM FACE PROTECTIE LA SLUGILE LUI BOC DE LA GAZETA DE CLUJ. ATIA AJUNG LA GAlati la nevestele LUI varga !!!!”.

Bineinteles, pe respectivul site se poate posta orice, de oricine. Tocmai de aceea, am purces la o investigatie jurnalistica. Care in mare parte, confirma cele de mai sus. Si nu numai! Un imens vartej cu stapanii Brailei, cu deputati, cu retrocedari, cu politisti si judecatori, cu bancheri, cu mituitorii lui Uioreanu, cu arestatul Bene... Un du-te vino Cluj – Braila precum cel al inculpatilor din Dosarul Gazeta.

Dar toate la timpul lor, adica zilele viitoare.

Peterfi Andreea

Sursa: cotidiantr.ro

Data publicării: 29 Apr 2015 - 05:23

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=46395&titlu=Dosarul_Gazeta_de_Cluj_se_taraie_de_8_ani_pe_la_Braila