Cu mama in club si cu tata la bar. Minorii ar putea sa nu mai aiba acces in cluburi si baruri [1]

Minorii nu vor mai avea acces in cluburi si baruri, daca deputatii vor vota initiativa senatorului liberal Sebastian Grapa

. Potrivit proiectului, minorii care vor sa se distreze pana tarziu in noapte trebuie sa fie insotiti de parinti sau tutore.

In plus, adolescentii nu pot consuma alcool si nu pot fuma. In ceea ce ii priveste pe comercianti, daca acestia vor vinde alcool si tigari minorilor risca amenzi intre 500 si 1.500 de lei.

Proiectul legislativ a primit avizul Comisiei de Munca din Camera Deputatilor si urmeaza sa fie votat in plen, for decizional.

Senatorul liberal, Sebastian Grapa a scris proiectul dupa ce si-a gasit fiica intr-un bar.

Data publicării: 24 Apr 2015 - 05:33

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=46289&titlu=Cu_mama_in_club_si_cu_tata_la_bar__Minorii_ar_putea_sa_nu_mai_aiba_acces_in_cluburi_si_baruri