DOSARUL "MICROSOFT": Gheorghe Stefan, plasat in arest la domiciliu [1]

Decizia a fost luata in dosarul "Microsoft" si urmeaza sa fie comunicata locului de detentie in care Gheorghe Stefan era arestat preventiv

. Imediat ce aceasta va fi transmisa, fostul edil va putea parasi penitenciarul, pentru a merge la la locuinta sa.

Pe durata arestului la domiciliu Gheorghe Stefan nu are voie sa paraseasca imobilul in care locuieste, fara incuviintarea organului judiciar care a dispus masura sau in fata caruia se afla cauza si nu poate comunica cu Dorin Cocos, Nicolae Dumitru, Gabriel Sandu, inculpati si ei in dosarul "Microsoft", dar nici cu martorii din cauza, direct sau indirect, respectiv cu Claudiu Ionut Florica, Dragos Serban Stan, Adrian Ujeniuc, Sorin Cristian Eftene, Eugen Bejinariu, Gabriel Marin, Manuel Bercu, Maria Niculae, Razvan Tomi, Ioana Candida Dragan, Luminita Cecilia Mazilu, Aurelian Cristian Colman, Gabriel Muraru, Decebal Silviu Draghis, Elena Alexandra Goicea, Laurentiu Stoica, Clitemnestra Gadea, Claudia Diana Vladescu, Chanine Khalil Abi, Horia Catalin Barabas, Dan Besciu, Gabriel Marin, Vasile Andrei, Adrian Fortuneanu, Viorel Vasile.

In dosarul "Microsoft", ceilalti acuzati, respectiv Dorin Cocos, Gabriel Sandu si Dumitru Nicolae sunt si ei arestati la domiciliu. Dorin Cocos este, insa, in arest pentru ca pe numele sau mai este emis un mandat, in dosarul "Bica 2".

Oamenii de afaceri Dorin Cocos si Dumitru Nicolae, precum si primarul suspendat Gheorghe Stefan si fostul ministru Gabriel Sandu au fost trimisi in judecata, in 23 martie, in dosarul "Microsoft".

Anchetatorii au disjuns, astfel, urmarirea penala fata de cei patru, stabilind ca probele pe care le au sunt suficiente pentru trimiterea lor in fata instantei.

In dosarul "Microsoft", oamenii de afaceri Dorin Cocos si Nicolae Dumitru si primarul suspendat al municipiului Piatra Neamt, Gheorghe Stefan, sunt acuzati de trafic de influenta si spalare de bani, iar Gabriel Sandu, ministru al Comunicatiilor si Societatii Informationale in perioada decembrie 2008 - septembrie 2010, de luare de mita si spalare de bani.

Potrivit procurorilor, Dorin Cocos ar fi pretins si primit 9.000.000 de euro de la Claudiu Florica si Dinu Pescariu, pentru ca, prin intermediul Elenei Udrea, la acea vreme ministru al Dezvoltarii Regionale si Turismului si vicepresedinte PDL, sa asigure firmelor sustinute de Florica incheierea si derularea contractului de licentiere Microsoft cu Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale.

Totodata, potrivit procurorilor, Dorin Cocos ar fi cerut 17,5 milioane de euro pentru el, Gheorghe Stefan si Gabriel Sandu, pentru a interveni in achizitionarea dreptului de utilizare a licentelor Microsoft, din care 15,7 milioane de euro ar fi ajuns in contul unor firme controlate de cei trei, direct sau prin intermediari.

In acest dosar sunt vizati si alti opt fosti ministri: senatorii Serban Mihailescu si Ecaterina Andronescu, deputatul Valerian Vreme, europarlamentarul Dan Nica, Daniel Funeriu, Alexandru Athanasiu, Mihai Tanasescu si Adriana Ticau.

Cocos, Sandu, Nicolae si Stefan au fost arestati preventiv in acest dosar in 29 octombrie 2014.

Gabriel Sandu si Dumitru Nicolae au stat in arest preventiv pana in 25 ianuarie, cand au fost plasati in arest la domiciliu, in urma deciziei instantei supreme, dupa ce ar fi facut denunturi in dosar.

In cazul lui Dorin Cocos, instanta a dispus, in 23 februarie, inlocuirea arestului preventiv cu arestul la domiciliu, la propunerea procurorilor DNA, dupa ce fostul sot al Elenei Udrea ar fi facut un denunt in dosarul "Microsoft"

Dorin Cocos a ramas insa in arestul Politiei Capitalei, intrucat pe numele sau mai este emis un mandat de arestare preventiva, in dosarul Alinei Bica disjuns din cel privind despagubirea ilegala de la ANRP.

Elena Udrea a fost si ea in arest preventiv in acest dosar, in perioada 11 - 17 februarie, ulterior fiind plasata in arest la domiciliu. In 25 februarie, Elena Udrea a fost arestata preventiv in dosarul "Gala Bute".

Data publicării: 16 Apr 2015 - 05:26

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=46048&titlu=DOSARUL___MICROSOFT____Gheorghe_Stefan__plasat_in_arest_la_domiciliu