Liviu Munteanu, administratorul firmei cumnatului lui Victor Ponta, si-a recunoscut faptele [1]

--> Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

Astfel, procurorii care ancheteaza dosarul de coruptie in care este implicat cumnatul premierului Ponta nu vor cere arestarea preventiva a lui Liviu Munteanu, administrator al S

.C. Grossmann Engineering Group SRL intrucat la audierile de marti de la DNA Ploiesti acesta "a colaborat cu organele de ancheta", recunoscand faptele de care este acuzat.

Anchetatorii din cadrul DNA Ploiesti, care in noaptea de marti spre miercuri au retinut patru persoane in dosarul in care este urmarit penal cumnatul premierului Victor Ponta, Iulian Hertanu, vor cere, miercuri dupa-amiaza, Inaltei Curti de Casatie si Justitie, emiterea unor mandate de arestare preventiva pe numele a trei dintre cei patru inculpati retinuti in acest dosar.

Potrivit unor surse judiciare, procurorii nu vor solicita arestarea preventiva a lui Liviu Munteanu, care din 25 aprilie 2014 este administrator al S.C. Grossmann Engineering Group SRL intrucat acesta a colaborat cu anchetatorii, recunoscand, la audierile de marti de la DNA Ploiesti, care au durat peste 17 ore, faptele de care este acuzat.

In schimb, anchetatorii il vor pune, cel mai probabil, sub control judiciar pe administratorul S.C. Grossmann Engineering Group SRL

Liviu Munteanu este urmarit penal pentru aderare la un grup infractional organizat, schimbarea nelegala a destinatiei fondurilor europene si evaziune fiscala. El a fost adus, marti dupa-amiaza, la sediul DNA Ploiesti si audiat, iar miercuri, la ora 4.30, a fost scos din sediul DNA alaturi de ceilalti trei oameni de afaceri retinuti in acest dosar si dus in arestul IPJ Prahova, de la Campina.

Miercuri dupa-amiaza, Iulian Hertanu, Mihail Marian Coman si Vladimirr Razvan Ciorba, oameni de afaceri inculpati in dosar, vor fi prezentati instantei supreme cu propunere de arestare preventiva.

Marti, procurorii DNA - Serviciul Teritorial Ploiesti au facut 14 perchezitii, majoritatea in Bucuresti si Ploiesti, la sediile unor societati comerciale si la domiciliile unor persoane, de unde au ridicat zeci de saci cu documente contabile, juridice, precum si documente aferente proiectelor de canalizare in orasul Comarnic, in comuna Gorgota din judetul Prahova, dar si in alte localitati, toate atribuite SC Grossmann Engineering Group, al carei administrator este Iulian Hertanu, cumnatul premierului Victor Ponta.

In urma perchezitiilor, au fost dusi cu mandat la DNA Ploiesti Iulian Hertanu, cumnatul premierului Victor Ponta, oamenii de afaceri Mihail Marian Coman, Vladimir Razvan Ciorba si Liviu Munteanu, precum si deputatii Sebastian Ghita si Vlad Cosma si presedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma. Audierile de la DNA Ploiesti s-au incheiat dupa aproximativ 17 ore, respectiv in jurul orei 04.30, cand Iulian Hertanu, cumnatul premierului, a fost scos incatusat din sediul institutiei, fiind retinut de catre procurorii anticoruptie.

In acelasi dosar au mai fost retinuti oamenii de afaceri Mihail Marian Coman, fost consilier judetean, Vladimir Razvan Ciorba si Liviu Munteanu, in timp ce deputatul Sebastian Ghita, presedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma, si fiul sau, deputatul Vlad Cosma, au fost pusi sub control judiciar.

Cumnatul premierului Ponta, Iulian Hertanu, este acuzat ca a obtinut fraudulos contractul pentru extinderea canalizarii la Comarnic, iar Sebastian Ghita, Vlad si Mircea Cosma sunt acuzati ca ar fi facut presiuni la SC Hidro Prahova pentru a-i atribui acest contract firmei lui Hertanu.

Conform anchetatorilor, in perioada 2011- 2015, Hertanu, administrator de drept si, incepand cu data de 25 aprilie 2014, administrator de fapt al S.C. Grossmann Engineering Group S.R.L., respectiv angajat al S.C. CVR Asfalt Construct Group SRL Dobroesti, Vladimir Ciorba si Mihai Marian Coman au constituit un grup infractional pentru a-si adjudeca fraudulos un contract de lucrari finantat preponderent din fonduri europene.

Ei sunt acuzati ca si-au insusit ilegal importante sume de bani, prin schimbarea destinatiei fondurilor obtinute prin proiectul cu finantare europeana si prin sustragerea de la plata contributiilor datorate catre stat, prin evidentierea unor cheltuieli nereale sau operatiuni fictive in documentele societatilor pe care le-au controlat.

Procurorii spun ca la grupul infractional a aderat, prin numirea ca administrator al S.C. Grossmann Engineering Group, incepand cu 25 aprilie 2014, Liviu Munteanu, rolul sau fiind acela de a semna documente in cadrul proiectului cu finantare europeana si de a asigura efectuarea unor plati catre societatile controlate de membrii grupului.

Citeste si DNA: Cum a intervenit Sebastian Ghita pentru atribuirea unui contract firmei cumnatului premierului Victor Ponta Citeste si Sebastian Ghita, urmarit penal in dosarul cumnatului lui Victor Ponta. Deputatul a fost pus sub control judiciar Citeste si RETEAUA: Cumnatul lui Ponta si patronul de la Golden Blitz, asociati ca sa „TRAGA” bani europeni. Procurorii acuza deturnarea fondurilor si evaziune fiscala
Data publicrii: 19 Feb 2015 - 05:44

Link tire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=44670&titlu=Liviu_Munteanu__administratorul_firmei_cumnatului_lui_Victor_Ponta__si_a_recunoscut_faptele