Deputatul Mircea Rosca, trimis in judecata, in arest la domiciliu pentru trafic de influenta [1]

Procurorii DNA au dispus trimiterea in judecata a deputatului Mircea Rosca, in stare de arest la domiciuliu, pentru comiterea a doua infractiuni de trafic de influenta dintre care una in forma continuata, precum si pentru instigare la savarsirea a patru infractiuni de abuz in serviciu

. In acelasi dosar au fost trimise in judecata inca 11 persoane.

Procurorii anticoruptie au descoperit ca in 2011, in calitate de vicepresedinte al organizatiei judetene Prahova a unui partid, Mircea Rosca a pretins de la un administrator de firma, suma de 20.000 euro pentru a-si exercita influenta asupra presedintelui organiza?iei locale Azuga, judetul Prahova, Gabriel Stelian Popescu si, prin acesta, asupra celorlalti membri ai Consiliului Local Azuga si a factorilor decizionali din cadrul Primariei orasului Azuga, pentru inlesnirea  dobandirii unor terenuri de catre firma denuntatorului.

Din suma de 20.000 de euro, deputatul a primit efectiv, prin intermediul lui Stelian, 5.000 euro, iar 11.000 euro au fost folositi in interesul formatiunii politice pe care o conducea de la nivel judetean.

La randul sau, Gabriel Stelian Popescu a primit suma de 20.000 euro de la denuntator , pentru a-si exercita influenta asupra functionarilor Primariei Azuga si Consiliului Local Azuga, suma din care a remis 5.000 euro lui Mircea  Rosca si 4.000 euro secretarului localitatii Azuga, Diana Camelia Dumbrava , iar suma de 11.000 euro a folosit-o in interesul formatiunii politice.

Suma de 4.000 euro a fost pretinsa si primita de Dumbrava pentru a intocmi acte ce intrau in atributiile sale de serviciu, in legatura cu licitatiile publice deschise cu strigare organizate la nivelul Primariei Azuga pentru vanzarea celor doua suprafete de tere.

De asemenea, procurorii au constatat ca in perioada 2011– 2014, Mircea Rosca a primit de la  Adrian Rotila  bani si alte foloase, in schimbul interventiei la factorii de decizie din cadrul unor institutii publice din judetul Prahova, in vederea atribuirii catre societatile detinute de acesta - S.C. ADLIV TERMO S.R.L. Comarnic si S.C. STANEVIP  S.R.L. Comarnic - a unor contracte de achizitii publice.

In aceeasi perioada, deputatul a determinat - prin interventii la factorii de decizie din cadrul  celor patru institutii, respectiv la Adrian Strambeanu, fost manager al  Spitalului Judetean de Urgenta Ploiesti, Adrian Emanuil Semcu, fost vicepresedinte al Consiliului Judetean Prahova, Simona David, director al Centrului de Recuperare si Reabilitare Neuropsihiatrica pentru Persoane Adulte cu Handicap Calinesti, precum si la Cristiana Savu, director economic la Regia Autonoma Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat – Sucursala pentru Reprezentare si Protocol Sinaia, incheierea mai multor contracte de achizitie publica cu S.C. ADLIV TERMO SRL Comarnic, avand ca obiect furnizarea de produse alimentare, pentru care firma  nu era autorizata (principalul sau obiect de activitate fiind fabricarea elementelor de dulgherie si tamplarie pentru constructii), respectiv cu S.C. STANEVIP SRL Comarnic, avand ca obiect executia unor lucrari.

Incheierea contractelor de achizi?ie publica s-a facut ca urmare a desfa?urarii unor proceduri cu nerespectarea prevederilor legale in care au fost implicati si Marian Emanuel Rotaru (Spitalul Judetean de Urgenta Ploiesti), Mihail Faca si Gabriel Cristian Serbanoiu (Consiliul Judetean Prahova) , Mariana Malea (Centrul de Recuperare si Reabilitare Neuropsihiatrica pentru Persoane Adulte cu Handicap Calinesti)

Astfel, s-au produs prejudiciile urmatoare la institutiile statului:

Spitalul Judetean de Urgenta – 96.275,48 lei;

Consiliul Judetean – 68.834 lei,

D.G.A.S.P.C. – Centrul Calinesti – 47.274,08 lei;

R.A.A.P.P.S – Sucursala Sinaia – 2.752, 77 lei,

Aceste sume reprezinta valorile platite in plus fata de pretul pietei pentru produsele alimentare furnizate de S.C. ADLIV TERMO SRL Comarnic, respectiv contravaloarea cantitatilor de materiale decontate si nepuse in opera de catre S.C. STANEVIP SRL Comarnic si – totodata – obtinerea de catre cele doua societa?i a unor foloase necuvenite.

In vederea recuperarii prejudiciilor si a punerii in aplicare a masurii de siguranta a confiscarii speciale a bunurilor ce au facut obiectul infractiunilor de coruptie, procurorii au dispus instituirea sechestrului asigurator asupra unor bunuri mobile si imobile ale inculpatilor.

Laptop Asus cu Windows 8.1 la doar 1199 lei! comenteaza /* (c)
Data publicării: 17 Feb 2015 - 06:07

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=44498&titlu=Deputatul_Mircea_Rosca__trimis_in_judecata__in_arest_la_domiciliu_pentru_trafic_de_influenta