ASF a avizat reducerea cvorumurilor pentru AGA la SIF Moldova

Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) a avizat reducerea cvorumurilor necesare adunarilor generale de la SIF2 Moldova, operata prin schimbarea actului constitutiv, dupa modificarea legii pietei de capital 297/2004

.
     Potrivit unui comunicat al companiei, statutul SIF2 va prevedea: "Pentru validitatea deliberarilor adunarii generale extraordinare este necesara la prima convocare prezenta actionarilor detinand cel putin o patrime din numarul total de drepturi de vot, iar la convocarile urmatoare, prezenta actionarilor reprezentand cel putin o cincime din numarul total de drepturi de vot.
     Hotararile sunt luate cu majoritatea voturilor detinute de actionarii prezenti sau reprezentati. Decizia de modificare a obiectului principal de activitate al societatii, de reducere sau majorare a capitalului social, de schimbare a formei juridice, de fuziune, divizare sau de dizolvare a societatii se ia cu o majoritate de cel putin doua treimi din drepturile de vot detinute de actionarii prezenti sau reprezentati."
     SIF Moldova a anuntat ca sunt in curs procedurile de inregistrare a modificarilor Actului Constitutiv la Oficiul Registrului Comertului si publicarea integrala a acestuia in Monitorul Oficial.
     Societatile de investitii financiare (SIF) trebuie sa isi treaca in statute cvorumurile prevazute in legea societatilor comerciale, adica sa relaxeze conditiile actuale pentru tinerea Adunarilor Generale, dupa ce Camera Deputatilor a adoptat, pe 19 decembrie, legea de aprobare a ordonantei 32/2012, care aduce modificari legii pietei de capital 297/2004 (legea 10/2015).
     Conditiile de cvorum si de majoritate de vot necesare desfasurarii adunarilor generale extraordinare ale actionarilor, prevazute in Legea nr. 31/1990, a societatilor comerciale, si invocate de cele doua modificari legislative (pentru operatorii de piata si SIF-uri), sunt cvorum de 25%, la prima convocare, si 20%, la a doua convocare.
     Legea 31 contine insa si o prevedere potrivit careia actionarii pot stabili, prin statute, cvorumuri diferite pentru AGEA.
Data publicării: 09 Feb 2015 - 05:59

Link știre