LOVITURA DURA! DNA cere arestarea Elenei Udrea si in Dosarul Microsoft [1]

Autor: Cristi Ionita

Dupa ce au anuntat ca solicita arestarea Elenei Udrea in Dosarul “Gala Bute”, procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au anuntat, miercuri seara, ca solicita arestarea preventiva a deputatului PMP si in Dosarul “Microsoft”

.

Acuzata initial de spalare de bani si de fals in declaratiile de avere, Elena Udrea a aflat ca procurorii DNA o acuza si de comiterea altor infractiuni in Dosarul Microsoft.

Astfel, procurorii DNA solicita Camerei Deputatilor incuviintarea inceperii urmaririi penale si a arestarii preventive a Elenei Udrea pentru trafic de influenta (fapte in legatura cu incheierea si derularea acordului cadru de licentiere Microsoft din anul 2009, a contractelor subsecvente si a actelor aditionale la acestea), trafic de influenta (fapte in legatura cu derularea contractului e-Romania), trafic de influenta, spalare de bani si fals in declaratii de avere.

Conform procurorilor DNA, in cursul anului 2010, o persoana din cercul relational al lui Cocos Dorin a preluat creanta aferenta creditului de 3,26 milioane de euro contractat de Udrea Elena ? Gabriela la o banca. Din cercetarile efectuate rezulta ca preluarea creditului a reprezentat doar o modalitate de ascundere a circuitului financiar si a beneficiarului real al bunurilor, respectiv a investitiei ce urma a se realiza pe terenul cumparat din credit.

Astfel, in perioada aprilie 2013 ? iunie 2013, inculpatul Cocos Dorin, in mod direct precum si prin intermediul societatii pe care o controleaza ? Centrul de Diagnostic Clinic International SRL, respectiv prin intermediul unor rude sau apropiati, a incheiat mai multe “Promisiuni bilaterale de vanzare ? cumparare a unui bun viitor”, avand ca obiect suprafete construite din proiectul imobiliar pe care promitentul vanzator se presupunea ca il va dezvolta pe terenul achizitionat din creditul mentionat, teren situat in Bucuresti.

In total, in baza Promisiunilor de vanzare ? cumparare, inculpatul Cocos Dorin urma sa asigure circa 2.100.000 euro din creditul preluat de persoana din cercul sau relational. S-a stabilit ca, in baza unui act aditional din 28.06.2013, promitentul cumparator, ruda a lui Dorin Cocos, a achitat in contul creditului suma de 100.000 de euro, dupa ce anterior mai achitase inca 100.000 de euro. Imprejurarile mentionate arata ca preluarea creditului si incheierea promisiunilor de vanzare ? cumparare ar fi reprezentat doar o modalitate de disimulare a beneficiarului real al investitiei si a provenientei sumelor de bani din care se efectuau platile aferente creditului, respectiv sumele primite cu titlu de folos necuvenit ca urmare a infractiunilor de coruptie savarsite. Procurorii sustin ca, din probele administrate in cauza, rezulta ca inculpatul Cocos Dorin ar fi pretins si primit, de la doua persoane, suma de 9.000.000 de euro pentru ca, prin intermediul ministrului Dezvoltarii Regionale si Turismului de la acea vreme, Udrea Elena Gabriela, membru al Guvernului si vicepresedinte al unui partid politic, sa asigure firmelor sustinute de una dintre cele doua persoane, incheierea si derularea contractului de licentiere Microsoft cu Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale. Inculpatul Cocos Dorin a pretins si primit suma de 9.000.000 euro si a disimulat provenienta si beneficiarul real al acesteia in baza intelegerii cu Udrea Elena Gabriela. Aceasta intelegere rezulta in mod explicit din modul de dobandire al bunurilor, din novarea creditului, din modul de partajare al acestora, precum si din probatoriul testimonial. In anul 2010, Cocos Dorin, in baza intelegerii cu Udrea Elena Gabriela, ar fi pretins de la un om de afaceri, administrator al unei societati cu obiect de activitate IT, suma de circa trei milioane euro, pentru a debloca platile aferente contractului e-Romania. In anul 2013, pe fondul cercetarilor efectuate de Directia Nationala Anticoruptie in legatura cu derularea contractului de licentiere Microsoft si a masurilor asiguratorii dispuse fata de un om de afaceri vizat de ancheta, Udrea Elena Gabriela ar fi pretins suma de 500.000 de euro pentru a-i rezolva problemele din justitie. Exista indicii in sensul ca remiterea sumelor de bani ar fi avut loc in mai multe transe in perioada iulie 2013 ? februarie 2014. Ulterior instituirii masurii controlului judiciar la data de 29 ianuarie 2015 (in legatura cu infractiunile de spalare de bani si fals in declaratii de avere), in luarile de pozitie publice in mass-media, Udrea Elena Gabriela a facut afirmatii cu privire la acuzatiile ce i-au fost aduse, afirmatii ce vizeaza fondul cauzei si care sunt in masura sa influenteze declaratiile inculpatului Cocos Dorin si ale unui martor, toate acestea in conditiile in care aceasta nu a dat declaratii in dosarul penal. Faptul ca Elena Udrea a incalcat una dintre obligatiile impuse ca urmare a dispunerii masurii controlului judiciar, si anume “sa nu se apropie de ceilalti inculpati, alti participanti la comiterea infractiunii, martorii din dosar si sa nu comunice cu acestia direct sau indirect, pe nicio cale”, denota, conform procurorilor, ca se impune o masura preventiva privativa de libertate.

Data publicării: 05 Feb 2015 - 05:30

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=43972&titlu=LOVITURA_DURA__DNA_cere_arestarea_Elenei_Udrea_si_in_Dosarul_Microsoft