Valcov: Propunem cresterea pragului de venit din "Electorata" la 3.000 lei [1]

window

.NREUM||(NREUM={}),__nr_require=function(t,e,n){function r(n){if(!e[n]){var o=e[n]={exports:{}};t[n][0].call(o.exports,function(e){var o=t[n][1][e];return r(o?o:e)},o,o.exports)}return e[n].exports}if("function"==typeof __nr_require)return __nr_require;for(var o=0;op;p++)c[p].apply(s,n);return s}function a(t,e){f[t]=u(t).concat(e)}function u(t){return f[t]||[]}function c(){return n(e)}var f={};return{on:a,emit:e,create:c,listeners:u,_events:f}}function r(){return{}}var o="nr@context",i=t("gos");e.exports=n()},{gos:"7eSDFh"}],ee:[function(t,e){e.exports=t("QJf3ax")},{}],gos:[function(t,e){e.exports=t("7eSDFh")},{}],"7eSDFh":[function(t,e){function n(t,e,n){if(r.call(t,e))return t[e];var o=n();if(Object.defineProperty&&Object.keys)try{return Object.defineProperty(t,e,{value:o,writable:!0,enumerable:!1}),o}catch(i){}return t[e]=o,o}var r=Object.prototype.hasOwnProperty;e.exports=n},{}],D5DuLP:[function(t,e){function n(t,e,n){return r.listeners(t).length?r.emit(t,e,n):(o[t]||(o[t]=[]),void o[t].push(e))}var r=t("ee").create(),o={};e.exports=n,n.ee=r,r.q=o},{ee:"QJf3ax"}],handle:[function(t,e){e.exports=t("D5DuLP")},{}],XL7HBI:[function(t,e){function n(t){var e=typeof t;return!t||"object"!==e&&"function"!==e?-1:t===window?0:i(t,o,function(){return r++})}var r=1,o="nr@id",i=t("gos");e.exports=n},{gos:"7eSDFh"}],id:[function(t,e){e.exports=t("XL7HBI")},{}],loader:[function(t,e){e.exports=t("G9z0Bl")},{}],G9z0Bl:[function(t,e){function n(){var t=l.info=NREUM.info;if(t&&t.agent&&t.licenseKey&&t.applicationID&&c&&c.body){l.proto="https"===p.split(":")[0]||t.sslForHttp?"https://":"http://",a("mark",["onload",i()]);var e=c.createElement("script");e.src=l.proto+t.agent,c.body.appendChild(e)}}function r(){"complete"===c.readyState&&o()}function o(){a("mark",["domContent",i()])}function i(){return(new Date).getTime()}var a=t("handle"),u=window,c=u.document,f="addEventListener",s="attachEvent",p=(""+location).split("?")[0],l=e.exports={offset:i(),origin:p,features:{}};c[f]?(c[f]("DOMContentLoaded",o,!1),u[f]("load",n,!1)):(c[s]("onreadystatechange",r),u[s]("onload",n)),a("mark",["firstbyte",i()])},{handle:"D5DuLP"}]},{},["G9z0Bl"]);Valcov: Propunem cresterea pragului de venit din "Electorata" la 3.000 leiCostin Nitu / costin.nitu@curierulnational.ro'Guvernul nu se poate opune propunerii privind conversia creditelor la cursul initial, plus 20%. Este nevoie de acordul bancilor”Costin NituMinisterul Finantelor pro­pune modificarea, prin lege, a ordonantei de urgenta privind restructurarea creditelor lansata în iunie 2014, denumita atunci "Electorata", prin marirea plafonului pentru venituri de la 2.200 lei brut la 3.000 lei brut, informeaza B1.ro. Darius Vâlcov a vorbit, miercuri, dupa discutiile de la BNR pe tema francului elvetian ca Guvernul nu se poate opune propunerii privind conversia creditelor la cursul initial, plus 20%. El a adaugat ca în acest caz este nevoie de acordul bancilor. "Proiectul de lege prevede extinderea sferei de cuprindere în schema programului, prin cresterea venitului brut cu care debitorii se încadreaza, de la 2.200 lei brut la 3.000 lei brut, astfel ca vor putea beneficia de schema de restructurare 1,05 milioane persoane, cu 200.000 persoane mai mult", a declarat miercuri mi­nistrul Finantelor, Darius Vâlcov, la dezbaterea din cadrul Comisiei Buget-Finante de la Camera Deputatilor pe tema creditelor în franci elvetieni.Acordarea deducerii speciale, din luna imediat urmatoare rescadentarii creditului'Gradul de îndatorare al po­pulatiei cu venituri mici este extrem de ridicat. Din soldul creditelor acordate, 61% sunt în valuta. Creditele în franci reprezinta 15,7% din totalul creditelor în valuta. În total, reprezinta 4,3%”, a mai precizat acesta. Astfel, va creste dedu­cerea speciala pentru credit de la 900 la 1.500 lei lunar, echivalent cu maxim 240 lei reducere lunara a impozitului pe venit.Acordarea deducerii speciale se va aplica din luna imediat urmatoare rescadentarii creditului, comparativ cu o decalare de 2 ani în varianta anterioara.La dezbaterea din cadrul Comisiei Buget-Finante au mai participat din partea conducerii BNR, directorul Supreavegherii, Nicolae Cinteza, si directorul pe Stabilitate Financiara, Ion Dragulin. Printre participanti s-a mai numarat presedintele Patronatelor Bancare si al Raiffeisen Bank, Steven van Groningen, seful ANPC, Marius Dunca, presedintele Asociatiei Utilizatorilor Români de Servicii Financiare, Alin Iacob, precum si unul dintre membrii fondatori ai asociatiei Parakletos, condusa de avocatul Gheorghe Piperea.CSM nu vrea Legea falimentului personal în forma actualaConsiliul Superior al Magistraturii (CSM) nu doreste Legea falimentului personal în forma actuala, relateaza B1 TV. Adrian Bordea a explicat ca o astfel de lege ar putea conduce la multe procese ce ar duce la blocarea sistemului judiciar. Potrivit acestuia, instantele nu ar putea face fata cu resursele actuale si în prezent ar trebui sa se puna problema numarului de sali si de judecatori. Un astfel de proiect legislativ trebuie sa asigure disciplina de plata, sustine Bordea. Reprezentantii CSM ridica problema unui volum mare de dosare în cazul în care aceasta lege ar intra în vigoare.
Data publicării: 22 Ian 2015 - 05:50

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=43411&titlu=Valcov__Propunem_cresterea_pragului_de_venit_din___Electorata___la_3_000_lei