Monica Macovei, Corina Cretu si Renate Weber s-au retras din Intergrupul PE LGBTI, care militeaza in favoarea minoritatilor sexuale [1]

Eurodeputatele Corina Cretu, Renate Weber si Monica Macovei s-au retras din intergrupul care militeaza pentru promovarea drepturilor persoanelor LGBTI (lesbiene, homosexuali, bisexuali, transsexuali, intersex) din Uniunea Europeana

. Ele au fost aspru criticate de reprezentanti ai societatii civile pentru apartenenta la acest grup, mai ales in ultimul an, dupa scandalurile generate de raporturile Lunacek sau Zuber in plenul Parlamentului European. De altfel, Corina Cretu este acum comisar european, iar Monica Macovei, fost candidat la alegerile prezidentiale din toamna acestui an, unde a obtinut un scor mult peste asteptari, intentioneaza sa-si creeze propriul partid.Macovei, la un congres al Intergrupului LGBTI gazduit de Strasbourg la 7 aprilie 2011, a declarat ca “Inca din anii ’90 am fost alaturi de asociatia ACCEPT. Am reusit sa abrogam, dupa anul 2000, articolul 200 din Codul Penal, prin care erau incriminate relatiile dintre persoane de acelasi sex. Sigur ca Biserica Ortodoxa si grupurile religioase au fost mereu impotriva initiativelor noastre, ei spun ca suntem impotriva traditiilor. Am sprijinit apoi, in calitate de ministru al justitiei, desfasurarea Paradei Gay din 2005, desi la inceput primarul Bucurestiului refuzase sa aprobe acest lucru. L-am sunat chiar eu pe primar. Acum, in Romania ramane de realizat si legiferarea uniunilor intre persoanele de acelasi sex”. Momentan, doar 109 deputati din noua legislatura au mai ramas in acest intergrup. Printre statele membre din care provin membrii acestui intergrup nu se mai numara si Romania. Avand in vedere ca circa 66% dintre romani au incredere in Biserica Ortodoxa, conform ultimelor sondaje de opinie, este de inteles de ce niciun euroales n-a mai vrut sa-si asocieze numele cu promovarea agendei LGBTI.
Data publicrii: 30 Dec 2014 - 05:39