Presa rusa: Basescu este ingrijorat ca R.Moldova s-ar putea razgandi in privinta integrarii europene [1]

Presedintele Traian Basescu a declarat, la intalnirea cu Igor Corman, presedintele Parlamentului moldovean, ca exista posibilitatea ca R

.Moldova sa se razgandeasca in ultimul moment si sa prefere apropierea de Uniunea Vamala Rusia-Belarus in locul integrarii UE, potrivit agentiei ruse Rosbalt, citate de Mediafax.Potrivit agentiei ruse Rosbalt, in cursul intalnirii pe care a avut-o cu presedintele Parlamentului moldovean, Igor Corman, Basescu a exprimat preocupare ca Republica Moldova ar putea repeta scenariul armean, in contextul in care Guvernul de la Erevan a preferat in ultimul moment sa semneze acorduri cu Uniunea Vamala Rusia-Belarus-Kazahstan, desi existau premisele integrarii europene."Ati vazut ce a facut Armenia, s-a razgandit in ultimele 24 de ore", i-a spus Basescu lui Corman, conform agentiei ruse Rosbalt. Potrivit agentiei ruse, Basescu a notat ca reactiile opozitiei din R.Moldova sugereaza reticenta fata de semnarea acordurilor de liber-schimb si asociere cu Uniunea Europeana. var _ttf = _ttf || []; _ttf.push({ pid: 20491 ,lang: 'ro' ,slot: '#art_text p' ,format: 'inread' ,filter: function(obj){return obj.wrappedSizes.width>550;} }); (function(d){ var js, s = d.getElementsByTagName('script')[0]; js = d.createElement('script'); js.async = true; js.src = "http://cdn.teads.tv/js/all-v1.js"; s.parentNode.insertBefore(js, s); })(window.document); "Aveti misiunea patriotica de a ramane la putere in 2014-2015 pentru a ratifica acordurile (europene - n.red.), astfel incat acestea sa nu ramana simple povesti", i-a transmis Basescu lui Corman, membru al Partidului Democrat din R.Moldova, formatiune care este parte a Coalitiei pentru Guvernare Proeuropeana, aflata la guvernare la Chisinau.Armenia incheiase in iulie discutiile tehnice pentru semnarea unui acord de asociere cu Uniunea Europeana, iar documentul ar fi urmat sa fie semnat la summitul Parteneriatului Estic din noiembrie. Cu toate acestea, in urma intrevederii pe care presedintele armean, Serj Sarkisian, a avut-o in septembrie cu omologul sau rus, Vladimir Putin, liderul de la Erevan a anuntat ca este pregatit pentru integrarea tarii in Uniunea Vamala Rusia-Belarus-Kazahstan si pentru perspectiva formarii Uniunii Economice Eurasiatice, un proiect al Moscovei care ar rivaliza cu Uniunea Europeana. /* (c)AdOcean 2003-2013, rl_ro.Romania_Libera.Actualitate.Revista Presei.Textlink */ ado.slave('adoceanliberarotbhlhmksav', {myMaster: '8kBVIaeYnWYKgL8R8X2JDJ21fVzWBQbrpSOIhK3s7YP.f7' , onServerEmissionEmpty:function() { handle_adocean_emission_empty("textlink","revista_presei")}, onServerEmission:function() { handle_adocean_emission("textlink","revista_presei")} })
Data publicării: 02 Oct 2013 - 07:04

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=41634&titlu=Presa_rusa__Basescu_este_ingrijorat_ca_R_Moldova_s_ar_putea_razgandi_in_privinta_integrarii_europene