Basescu, despre economia Romaniei: Vreau sa ramanem in acord cu FMI si UE [1]

Presedintele Traian Basescu a vorbit, luni, in cadrul unei emisiuni la postul TVR1, despre economia Romaniei si masurile de austeritate

.Citeste pe Romania libera, in format LIVE TEXT, care au fost principalele declaratii ale presedintelui:- Vreau sa ramanem in acord cu FMI si UE.- Vorbiti cu un om care a stat fata in fata cu FMI in toti acesti ani. O sa va spun un lucru care o sa va socheze, e la fel ca povestile cu Basescu si Flota, nimeni nu poate arata un act in care am aprobat vanzarea unei nave.-Toata lumea spune ca FMI ne impune programul. Afirm public ca noi am cerut introducerea societatilor in acordul cu FMI, noi am cerut sa avem management privat ca o obligatie, noi, guvernul Emil Boc si eu. De ce, pentru ca ne dadeam seama ca avem o mare vulnerabilitate si am incercat sa diminuam influenta politicului. E o incercare si nu vad de ce ar fi rea.-Cand s-au luat masurile de austeritate, pe 6 mai, FMI si UE venisera cu alt mandat, sa crestem fiscalitatea pe societati, cota unica trebuia sa ajunga la 20%.-Inainte de venirea lor, am analizat pozitia noastra si raspunsul a fost nu. Concluzia a fost ca daca majoram fiscalitatea, nu stimulam deloc cresterea economica, dar vom creat toate conditiile pentru somaj, scaderea productiei industriale etc.-Concluzia noastra a fost ca daca mergem pe cresterea de fiscalitate, vom crea toate conditiile pentru cresterea somajului, stagnarea economiei.- Una e reforma statului, una e combaterea crizei.- Anul 2009 a insemnat o cadere masiva a exporturilor.- Noi ne-am uitat atunci la buget si am constatat ca la fondul de pensii aveam un deficit de 3,6 mld. de euro,(...) se ajunsese sa imprumutam bani la niste dobanza nesustenabile. Romania nu mai era finantata extern.- Fondul a bagat 2,1 mld euro in 2009 pentru ca pur si simplu nu puteam plati pensiile si salariile.Cand ne-am dat seama ca programul nu e suficient, am trecut noi la amputari de zile la plata a salariilor, in plina campanie pentru prezidentiale.-A venit premierul si mi-a zis domnule presedinte nu ne ajung banii, Si ce propui? Nu putem plati salariile integral, si mi-a si spus, e campanie. I-am zis da-i drumul, nu prabusim tara pentru o campanie. - Guvernul Boc a facut ce a trebuit, nu a facut bine, dar a facut ce a trebuit, nu intotdeauna faci ce e bine. Fara aceste masuri, in cateva luni nu mai plateam salariile si pensiile. Daca aplicam acest program in 2009, probabil ca ieseam in 2011 din criza.- Noi angajam amatori in aparatul de stat. Nu angajam profesionsti. Trebuie sa facem o scoala de oameni care sa devina functionari publici.- Noi am reusit pentru ca am aplicat masuri de austeritate, pe termen scurt, nu balbait, ci aplicat.- Ponta a facut un lucru pentru care eu l-am apreciat. Faptul ca nu a alterat programul de guvernare, a insemnat mult, pentru ca a dat o sansa programului sa reuseasca.Citeste si: Basescu face bilantul crizei: Nava e la cheu, in port sigur. Multumesc public Guvernului Boc, Ungureanu si Ponta /* (c)AdOcean 2003-2013, rl_ro.Romania_Libera.Actualitate.Politica.Textlink */ ado.slave('adoceanliberarowaqeepqnfa', {myMaster: 'gUn6uY8QQv3ETjhe1X5VQMQ_Xq.yevuhD2._GEI4w5z._7' , onServerEmissionEmpty:function() { handle_adocean_emission_empty("textlink","politica")}, onServerEmission:function() { handle_adocean_emission("textlink","politica")} })
Data publicării: 30 Apr 2013 - 06:40

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=40974&titlu=Basescu__despre_economia_Romaniei__Vreau_sa_ramanem_in_acord_cu_FMI_si_UE