Fiul deputatului Anghel, candidat in colegiul tatalui, asociat la sapte firme,venituri de 250.000 lei [1]

Fiul deputatului Florin Anghel, Alexandru, care candideaza din partea ARD in colegiul tatalui sau, este asociat la sapte societati comerciale, administrator la sase firme, declara venituri de peste 250

.000 lei anual din salarii si dividende, are un ceas de 4.500 de euro si o casa in Baneasa. Candidatul ARD in Colegiul uninominal 2 pentru Camera Deputatilor in judetul Prahova, Alexandru Anghel, este fiul deputatului PDL Florin Anghel, unul dintre cei mai bogati oameni de afaceri din Prahova si un politician influent in zona Campina, care este inclusa in Colegiul uninominal 2, transmite corespondentul MEDIAFAX.Alexandru Anghel candideaza in colegiul pe care acum il reprezinta tatal sau, in conditiile in care Florin Anghel, fost presedinte al Consiliului Judetean Prahova in perioada 2004 - 2008 si deputat ales in 2008, nu va candida pentru al doilea mandat de parlamentar.Conform declaratiei de avere depusa in dosarul de candidatura, Alexandru Anghel, in varsta de 30 de ani, detine un teren intravilan de 212 metri patrati si o casa in Baneasa, achizitionata in anul 2002, are un ceas care valoreaza 4.500 de euro, bijuterii de 5.000 de euro, nu are masina si nici alte bunuri mobile.In declaratia sa de avere, Alexandru Anghel raporteaza pentru anul fiscal trecut venituri salariale totale in cuantum de 101.196 lei, ca director in trei societati comerciale, la care se adauga venituri din dividende in cuantum de 150.648 lei, de la doua societati la care este actionar.Alexandru Anghel nu are conturi bancare, si nici datorii. El nu este singurul fiu de politician care candideaza la aceste alegeri parlamentare in judetul Prahova, alt candidat pentru un mandat de deputat fiind Vlad Cosma, fiul presedintelui Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma.
Data publicării: 05 Noi 2012 - 06:12

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=40093&titlu=Fiul_deputatului_Anghel__candidat_in_colegiul_tatalui__asociat_la_sapte_firme_venituri_de_250_000_lei