Parlamentarii PDL au cerut amanarea discutarii rapoartelor TVR-SRR; solicitarea, respinsa la vot [1]

Parlamentarii PDL din Comisiile de cultura au cerut amanarea discutarii rapoartelor Societatii Romane de Televiziune si Societatii Romane de Radiodifuziune, in lipsa unui aviz dat de Comisiile de buget-finante, insa, in urma votului, propunerea amanarii discutiilor a fost respinsa

.

Comisiile pentru Cultura din Camera Deputatilor si Senat s-au reunit, marti, intr-o sedinta comuna pentru a analiza raportul de activitate al TVR pe anul 2010 si 2011, dar si rapoartele SRR din 2009, 2010 si 2011.

Inca din debutul sedintei comune, deputatii si senatorii PDL si cei ai PSD au avut discutii in contradictoriu.

Senatorul PDL Radu F Alexandru a propus amanarea discutarii rapoartelor din cauza ca pana acum Comisiile de buget-finante din Parlament nu au dat avizul pe aceste rapoarte, asa cum prevede regulamentul de functionare al Camerei Deputatilor si Senatului.

"Nu avem raportul Comisiei de buget-finante. Nu s-a intamplat vreodata sa discutam raportul de activitate fie al radioului, fie al televiziunii, fara sa avem raportul Comisiei de buget-finante. Fata de aceasta situatie fara precedent, va supun atentiei cererea de a scoate de pe ordinea de zi a Comisiilor de Cultura de astazi discutarea raportului SRTV, dar acelasi lucru e valabil si la Radioul Public", a spus Radu F Alexandru.

Imediat, deputatul PSD Madalin Voicu a reactionat, spunand ca acesta este un "tertip", membrii Comisiilor de cultura nefiind responsabili de avizul dat sau nu de membrii Comisiilor de buget-finante. "Sigur ca putem tergiversa la infinit. Oricum discutiile si deciziile Comisiei de cultura sunt facultative, decizia definitiva se ia in plen. Dar poate fi si asta o speculatie", a spus Voicu.

Totodata, senatoarea PSD Lia Olguta Vasilescu a remarcat ca exista o intarziere in discutarea rapoartelor TVR si SRR. "Sa asteptam raportul Comisiei de buget-finante pare o gluma proasta", a spus Lia Olguta Vasilescu, precizand ca, daca membrii Comisiilor de cultura ar fi discutat rapoartele TVR mai repede, poate nu s-ar fi ajuns de la o datorie de 30 de milioane de euro la o datorie de 130 de milioane de euro. "Cat sa mai asteptam pana dispare televiziunea publica?", a intrebat Lia Olguta Vasilescu.

In schimb, deputatul PDL Raluca Turcan, presedintele Comisiei de Cultura din Camera Deputatilor, a spus ca discutarea rapoartelor de activitate ale TVR si SRR a fost inclusa "intr-un mod fortat" pe ordinea de zi a plenului Parlamentului, iar la solicitarea lui Sergiu Nicolaescu au fost reunite "de urgenta" cele doua Comisiii de cultura. Ea a atras atentia ca, daca se discuta rapoartele fara avizul Comisiilor de buget-finante, se incalca atat legislatia in vigoare, cat si regulamentul de functionare a Camerei Deputatilor si Senatului.

"Niciodata pana acum analiza rapoartelor de activitate nu s-a facut fara avizul Comisiei de buget-finante pe contul de executie bugetara (...) Am inteles ca exista dorinta extraordinara de a dezbate aceste rapoarte, dar nu pot sa nu spun ca suntem in afara regulamentului si a textului de lege. Daca doriti sa incalcam regulamentul si legea, veti decide asta prin vot. Decizia va apartine", li s-a adresat Turcan parlamentarilor din Comisiile de cultura.

In cele din urma, propunerea de scoatere a rapoartelor TVR si SRR de pe ordinea de zi a sedintei de marti a Comisiilor de cultura a fost respinsa cu patru voturi "pentru", 16 voturi "impotriva" si o abtinere.

Discutiile in contradictoriu au continuat si dupa vot.

Astfel, Radu F Alexandru a spus ca nu vrea sa fie partas "la o incalcare flagranta a legii" si nu va participa la votul rapoartelor de activitate ale TVR si SRR.

Un punct de vedere comun a avut si Raluca Turcan, care a spus ca, "din nefericire", in momentul de fata membrii Comisiilor de cultura sunt in afara legii si a regulamentului Camerei Deputatilor si Senatului. "Faptul ca dorinta unui numar de parlamentari este aceasta, sa se incalce legea, ma face sa cred ca este o judecata politica si nu obiectiva", a mai spus Turcan.

Ea a mai spus ca, din nefericire, parlamentarii care au cerut discutarea de urgenta a rapoartelor TVR, in lipsa avizului Comisiilor de buget-finante, nu au un argument public pentru care nu au cerut dezbaterea raportului TVR pe 2010. "Daca va preocupa situatia acestei institutii, puteati pana acum sa solicitati acest lucru", a spus ea.

In schimb, senatorul PSD Georgica Severin i-a reamintit Ralucai Turcan "ce magarii s-au facut" la numirea consiliilor de administratie ale celor doua institutii.

De asemenea, Lia Olguta Vasilescu i-a spus Ralucai Turcan: "Hai lasati-ne cu tupeul asta".

De cealalta parte, Raluca Turcan le-a reprosat parlamentarilor PSD din Comisiile de cultura ca acum promoveaza o conduita politica pe care au condamnat-o pana in prezent.

"A cui conduita politica, a Robertei Anastase?", a intrebat-o, in schimb, Lia Olguta Vasilescu pe Turcan, raspunsul acesteia din urma fiind: "Poate ca da".

In prezent, discutiile privind rapoartele de activitate ale TVR pe anii 2010 si 2011 au inceput. (Mediafax)

Data publicării: 13 Iun 2012 - 05:46

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=39491&titlu=Parlamentarii_PDL_au_cerut_amanarea_discutarii_rapoartelor_TVR_SRR__solicitarea__respinsa_la_vot