Camera Deputatilor adopta tacit propunerea de modificare a legii SRR si a SRTv [1]

Plenul Camerei Deputatilor a adoptat tacit, marti, proiectul de lege care vizeaza modificarea legii de functionare a Societatii Romane de Radiodifuziune (SRR) si a Societatii Romane de Televiziune (SRTv) - legea 41/1994, propunere legislativa care prevede introducerea unui management privat la SRR si SRTv, potrivit Agerpres

. Grupul PSD, prin vocea deputatului Aura Vasile, a solicitat retrimiterea la Comisia de cultura a proiectului de lege, propunerea sa fiind respinsa prin vot de plenul Camerei Deputatilor. Legea initiata de deputatul PNL Mirel Talos prevede, printre altele, separarea functiei de director general de cea de presedinte al Consiliului de administratie si preluarea atributiilor directorului general de catre un management privat care sa fie desemnat in urma unei licitatii internationale, precum si profesionalizarea consiliilor de administratie ale SRR si SRTv prin introducerea conditiei unei minime experiente de televiziune de cel putin cinci ani. Propunerea legislativa privind modificarea legii de functionare a SRR si SRTv urmeaza sa fi trimisa spre dezbatere si adoptare in Senat - Camera decizionala in acest caz.
Data publicării: 07 Sep 2011 - 05:38

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=38463&titlu=Camera_Deputatilor_adopta_tacit_propunerea_de_modificare_a_legii_SRR_si_a_SRTv