Magistratii cer Senatului sa aleaga al doilea membru al societatii civile in CSM [1]

.Intr-o scrisoare transmisa presedintelui Senatului, Mircea Geoana, presedintelui Comisiei juridice din Camera superioara a Parlamentului, Toni Grebla, Biroului Permanent al Senatului si liderilor grupurilor parlamentare, presedintele AMR, Mona Pivniceru, considera ca BP ar trebui sa reevalueze si sa reexamineze modul de abordare a desemnarii reprezentantului societatii civile in CSM, “cu respectarea legalitatii unei proceduri care sa nu permita perpetuarea sirului de nelegalitati deschis de Curtea Constitutionala”. ”Instabilitatea manifestata de Senat in aplicarea si interpretarea Legii nr. 317/2004 cauzeaza mari prejudicii cu efecte ireversibile prin declansarea unei proceduri sui generis privind desemnarea celui de-al doilea reprezentant al societatii civile in CSM. Indiferent de reluarea procedurii de vot de catre Senat privind magistratii din Consiliul Superior al Magistraturii, ciclul procedural ce a vizat desemnarea reprezentantilor societatii civile in CSM s-a inchis in momentul validarii a doi din cei patru candidati”, sustine presedintele AMR. Mona Pivniceru arata ca “inlaturarea unuia dintre reprezentantii societatii civile, dupa ce acesta si-a exercitat mandatul validat de Senat, conduce automat la vacantarea acestui loc, cu deschiderea de catre Biroul Permanent a unei noi proceduri de inregistrare de candidaturi, urmata de audierea candidatilor de catre membrii Comisiei juridice si de votul in plenul Senatului”.

Data publicării: 24 Feb 2011 - 06:05

Link ştire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=37557&titlu=Magistratii_cer_Senatului_sa_aleaga_al_doilea_membru_al_societatii_civile_in_CSM