Senatorii au decis ca ANI nu ii poate controla pe alesi [1]

Sedinta Comisiilor reunite pentru Drepturile Omului (condusa de Gyorgy Frunda) si cea Juridica au decis astazi sa transeze definitiv disputa dintre Parlament si societatea civila in privinta atributiilor Agentiei Nationale de Integritate, votand pentru ca inspectorii ANI sa nu mai poata controla averile demnitarilor, iar declaratiile de avere si de interese sa ramana secrete

. Noua varianta a legii ANI transmisa inapoi Parlamentului de catre Presedinte si votata in sens constructiv recent la Camera Deputatilor, a fost desfiintata de majoritatea din comisie construita in jurul ideilor antireformiste ale senatorului colegiului Targu Mures, judetul Mures, Gyorgy Frunda. Membrii celor doua comisii au acceptat sa reintroduca, la solicitarea sefului statului, in lege, obligatia tuturor candidatilor, de la presedintele Romaniei, pana la consilierii locali, de a depune declaratii de avere si de interese si sa elimine dezincriminarea faptei celui care se autodenunta in cazul completarii gresite a formularelor, inainte ca ANI sa se sesizeze. De asemenea, tot cu majoritatea voturilor celor prezenti s-a decis sa se mentina forma initiala, decisa de Senat, a formularelor declaratiilor de avere publice, din care au fost eliminate metalele pretioase, bijuteriile, obiectele de arta si de cult, colectii de arta si numismatica, precum si obiectele care fac parte din patrimonial cultural national sau universal, a caror valoare insumata depaseste 5.000 de euro. Totodata, ei au respins, cu noua voturi "impotriva", trei "abtineri" si sase "pentru", pe motiv ca nu este posibila o asemenea modificare din punct de vedere procedural, solicitarea presedintelui de a se introduce, in declaratiile de interese, o rubrica in care titularul sa declare daca el, sotul, copiii majori sau parintii sai ori ai sotului, au derulat sau deruleaza, direct sau prin intermediul vreunei societati comerciale la care sunt asociati ori actionari, contracte finantate din bani publici. Presedintele comisiei pentru Drepturile Omului, Gyorgy Frunda, a anuntat, in cadrul sedintei, ca intentioneaza sa introduca, pana la sfarsitul acestei sesiuni, un proiect legislativ care sa preia aceasta propunere a sefului statului.
Data publicării: 30 Iun 2010 - 05:58

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=36139&titlu=Senatorii_au_decis_ca_ANI_nu_ii_poate_controla_pe_alesi