Aeroport doar pe hartie [1]

"Nu cerem bani nimanui, doar sa ne lase sa ne dezvoltam

. Nu au vrut nici macar sa avizeze planul de dezvoltare a judetului, pe considerentul ca este prevazut si acel aeroport." Mircea Molot Proiectul aeroportului privat de langa Deva nu mai poate fi realizat. Aeroportul Saulesti, de langa Deva, are sanse foarte slabe sa mai fie realizat, dupa ce Ministerul Transporturilor refuza sa isi acordul pentru un transfer de teren. Institutiile statului nu ar fi trebuit sa investeasca nici un leu pentru realizarea aeroportului civil, dar chiar si asa nu sunt de acord pe motiv ca acolo trebuie sa-si desfasoare activitatea Aeroclubul Roman, si au refuzat chiar sa avizeze planul de dezvoltare a judetului care cuprindea si aceasta investitie. In anul 2005, prin hotarare de Guvern, Executivul a aprobat trecerea a 30 hectare de teren din domeniul public al statului si administrarea Aeroclubului Romaniei in domeniul public al judetului Hunedoara si administrarea Consiliului Judetean. Acolo, autoritatile intentionau construirea unui aeroport civil, ale caror costuri ar fi suportate de firma care castiga licitatia. Terenul a  fost deja intabulat, dar pentru realizarea investitiei mai era nevoie de aproape 70 de hectare,  insa ministrul Transporturilor, Radu Berceanu a instiintat oficialii CJ Hunedoara nu numai ca nu le mai atribuie restul de teren aferent aerodromului, dar, mai mult, vrea terenul inapoi. Banii raman in Sardinia Lucrarile de constructie a aeroportului de la Saulesti ar fi trebuit sa demareze anul trecut, dupa ce Consiliul Judetean Hunedoara a semnat un parteneriat cu o companie italiana, care asigura si fondurile necesare amenajarii aeroportului, in timp ce autoritatile judetene se obligau sa puna la dispozitia constructorilor terenul necesar. La finele anului 2007, autoritatile judetene din Hunedoara au semnat un protocol de infratire cu regiunea Sardinia, din Italia, iar atunci au avut loc si primele discutii referitoare la incheierea unui parteneriat in vederea amenajarii acestui aeroport. 'Parteneriatul de principiu ramane, dar si italienii asteapta din partea noastra seriozitate, numai ca acest lucru nu depinde de noi. Ideea cu aeroclubul, sa aiba unde sa isi desfasoare activitatea, mi se pare o idee puerila", a declarat presedintele Consiliului Judetean (CJ), Mircea Ioan Molot.  Vor doar o semnatura Consilierii judeteni ar fi vrut sa transforme aeroclubul in serviciu in cadrul CJ Hunedoara. 'Nu cerem bani nimanui, doar sa ne lase sa ne dezvoltam. Nu au vrut nici macar sa avizeze planul de dezvoltare a judetului, pe con-si-de-rentul ca este prevazut si acel aeroport", a mai spus Molot. Desi aeroportul nu pare sa aiba sanse de realizare, CJ Hunedoara a avut chiar cheltuieli. Deja a fost elaborat si studiul de fezabilitate pentru aceasta investitie, comandat de CJ Hunedoara si realizat de un grup de firme din Italia. Costurile lucrarii sunt estimate la 15 milioane de euro. Si traficul de pasageri pe aeroport va depasi 100.000 de persoane anual.
Data publicării: 02 Iun 2010 - 05:35

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=35907&titlu=Aeroport_doar_pe_hartie