Primaria incepe lucrul la proiectul aeroportului mic [1]

Totodata, ieri a fost aprobata majorarea capitalului social al societatii Aeroportul International Brasov - Ghimbav SA Consilierii locali au aprobat ieri majorarea capitalului social al societatii Aeroportul International Brasov - Ghimbav SA, in care municipiul Brasov detine 10% din actiuni

. Initial municipiul Brasov avea 100 de actiuni, iar acum, in urma majorarii capitalului social al acestei societati, municipiul va detine 345 de actiuni cu o valoare nominala de 100 de lei/actiune. Fondurile obtinute in urma majorarii capitalului social vor fi utilizate pentru achitarea unui studiu de consultanta tehnica ce urmeaza a fi prezentat bancii in vederea obtinerii finantarii. Discutiile cu privire la acest subiect le-a inceput Mihai David, consilier local PSD, care a solicitat Executivului Primariei sa ceara la randul ei o situatie financiara si de proiect a aeroportului, pentru a se vedea ce s-a facut pana acum. "Poate in urmatoarea sedinta a Consiliului Local vom invita pe cineva din partea acestei societati sa ne prezinte si noua situatia in care se afla proiectul aeroportului de la Ghimbav. Suntem si noi asociati si trebuie sa stim ce se intampla acolo", a spus Mihai David. La randul sau, primarul George Scripcaru a spune ca nici el nu cunoaste mai multe elemente ale stadiului in care se afla proiectul. Mai mult, acesta spune ca Nicolae Țucunel, consilier local PSD si presedintele Camerei de Comert si Industrie Brasov, a venit cu o delegatie de oameni de afaceri care s-au aratat interesati de proiectul aeroportului. "Exista posibilitatea sa fie preluata o parte din proiect de catre mediul de afaceri. Acesta ar putea sa se ocupe de partea logistica. Iar cei din administratie ne putem ocupa de chestiuni economice, financiare si procedurale. Intr-o saptamana de zile noi putem pune la dispozitie detaliile tehnice ale unei astfel de preluari", a explicat primarul George Scripcaru. Tot din necesitatea ca Brasovul sa aiba in cat mai scurt timp un aeroport, Mihai David a adus in discutie si problema aeroportului mic, care va fi realizat langa aerodromul de la Ghimbav. In acest sens a fost propusa si aprobata constituirea unei comisii care sa lucreze cu Directia Tehnica din cadrul Primariei Brasov pentru ca acest proiect sa prinda contur. Din aceasta comisie fac parte Nicolae Țucunel (PSD), Lucian Ionescu (PD-L), Adrian Atomei (PNL) si Ladislau Szente (UDMR).
Data publicării: 01 Iun 2010 - 05:45

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=35902&titlu=Primaria_incepe_lucrul_la_proiectul_aeroportului_mic