Basescu si Geoana, la manifestarile organizate de Ziua Unirii la Iasi [1]

Presedintele Traian Basescu participa duminica, la Iasi, in prezenta a catorva sute de oameni, la manifestarile oficiale dedicate implinirii a 151 de ani de la Unirea Principatelor Romane, pe scena amplasata in Piata Unirii fiind si Mircea Geoana, scrie Mediafax

.Seful statului a ajuns in Piata Unirii din Iasi la ora 11.00, apoi a urcat pe scena amplasata in centrul orasului, alaturi de alti lideri politici si reprezentanti din administratia locala.Dupa intonarea imnului de stat al Romaniei, garda de onoare i-a prezentat onorul presedintelui Traian Basescu, dupa care acesta a urcat pe scena pe care se aflau deja Mircea Geoana si alti lideri politici si reprezentanti ai administratiei locale.La Iasi, duminica dimineata s-au inregistrat minus 25 de grade Celsius, astfel ca in acest an numarul participantilor la manifestarile de Ziua Unirii de la Iasi este mult mai redus decat in alti ani.Printre cei prezenti la manifestarile de la Iasi se numara vicepresedintele PDL si presedinte al CJ Suceava, Gheorghe Flutur, primarul Chisinaului, Dorin Chirtoaca, primarul Iasiului, Gheorghe Nichita, presedintele Consiliului Judetean, Constantin Simirad, prefectul judetului Iasi, Dragomir Tomaseschi.Atat circulatia autoturismelor, cat si a mijloacelor de transport in comun este oprita in centrul orasului pana la ora 13.00.Potrivit peogramului, trei actori ai Teatrului National din Iasi ar urma sa interpreteze o sceneta in care joaca rolul lui Alexandru Ioan Cuza, Mihail Kogalniceanu si Doamna Elena. Dupa discursurile oficialitatilor, in Piata Unirii va avea loc un ceremonial religios, apoi vor fi depuse coroane la monumentul lui Alexandru Ioan Cuza. Participantii se vor prinde apoi in Hora Unirii.Ulterior, oficialitatile se vor deplasa la Biserica Trei Ierarhi din municipiu, situata la cateva sute de metri de Piata Unirii, unde este programata o slujba si vor avea loc depuneri de coroane la mormantul lui Alexandru Ioan Cuza din incinta lacasului de cult.Potrivit programului anuntat de autoritatile iesene, in jurul orei 13.00, liderii politici veniti de la Bucuresti vor parasi Iasiul, indreptandu-se catre Focsani, pentru a participa la manifestari similare de Ziua Unirii.Autoritatile iesene au convenit cu liderii politici locali ca manifestarile organizate in acest an la Iasi de Ziua Unirii sa nu fie politizate.Astfel, in piata centrala a orasului, nu sunt vizibile insemne ale partidelor politice, celor prezenti fiindu-le impartite in total cateva sute de cocarde si stegulete tricolore.In ultimele zile, muncitori din cadrul societatilor din subordinea primariei Iasi au degajat zapada din Piata Unirii si din imprejurimi, fiind indepartati toti cainii comunitari din zona. Totodata, a fost inlaturata zapada pe strada care leaga Piata Unirii de Biserica Trei Ierarhi.De asemenea, echipe de muncitori au curatat zapada de pe statuia domnitorului Alexandru Ioan Cuza din Piata Unirii.In cursul serii de duminica, la sediul Primariei din Iasi va fi lansat proiectul care vizeaza declararea zilei de 24 ianuarie drept zi de sarbatoare nationala.Municipalitatea a alocat pentru desfasurarea manifestarilor de la Iasi suma de 500.000 de lei, primarul Gheorghe Nichita anuntand ca nu au fost pregatite actiuni grandioase, intrucat suntem intr-un an de criza.Manifestarile de la Iasi dedicate Zilei Unirii se vor incheia duminica seara cu retragerea cu torte a militarilor pe Bulevardul Stefan cel Mare, dupa care, in Piata Palatului Culturii, este programat un concert de muzica populara sustinut de artistii Nicolae Furdui Iancu, Mioara Velicu, Laura Lavric si ansamblul "Busuioc Moldovenesc".Pe strazile din centrul municipiului au fost mobilizati 500 de politisti si jandarmi din judetele Iasi si Bacau, pentru a asigura ordinea publica.
Data publicării: 25 Ian 2010 - 06:13

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=35094&titlu=Basescu_si_Geoana__la_manifestarile_organizate_de_Ziua_Unirii_la_Iasi