Grupul senatorului Verestoy da in judecata RRC [1]

Grupul celor noua actionari minoritari care au cerut convocarea Adunarii Generale a Actionarilor (AGA) la Rompetrol Rafinare (RRC), din care face parte si senatorul UDMR Attila Verestoy, a cerut vineri instantei de judecata sa autorizeze convocarea AGA de catre actionari

. Actionarii, care detin impreuna o participatie de 5% din societate, cer instantei autorizarea convocarii adunarilor generale ordinare si extraordinare ale actionarilor Rompetrol Rafinare, stabilirea ordinii de zi a adunarii conform cererii acestui grup, desemnarea dintre actionari a persoanei care va prezida aceasta adunare si stabilirea datei tinerii adunarii generale a actionarilor si a datei de referinta. "Aceasta actiune intervine dupa ce Consiliul de Administratie al Rompetrol Rafinare a refuzat in data de 7 octombrie sa convoace Adunarea Generala a Actionarilor, conform solicitarii inaintate de membrii grupului in data de 10 septembrie 2009. Refuzul Consiliului de Administratie de a convoca AGA la cererea grupului de actionari contravine prevederilor Legii 31/1990", se arata intr-un raport emis de grupul celor noua actionari. Actionarii cer de asemenea auditorului societatii intocmirea unui raport de audit referitor la toate actele juridice dintre societate si administratorii, angajatii, actionarii care detin controlul, precum si cu persoanele implicate cu acestia, incheiate intre 1 ianuarie 2007 pana la 1 septembrie 2009, concluziile raportului urmand sa se discute in Adunarea Generala Extraordinara (AGEA). Consiliul de Administratie a respins redactarea unui raport suplimentar motivand ca nu exista niciun indiciu conform caruia auditorul nu si-ar indeplini corespunzator obligatiile. KazMunaiGaz, care controleaza prin intermediul Rompetrol Group circa 75,3% din actiunile Rompetrol Rafinare, ar trebui sa deruleze luna aceasta o oferta publica de preluare pentru actiunile pe care nu le detine, termenul de depunere a documentatiei aferente ofertei spre aprobare la CNVM expirand saptmana trecuta. Actiunile Rompetrol Rafinare au pierdut in sedinta de vineri 2,7%, ultimul pret de tranzactionare fiind de 0,0603 lei/actiune. La acest nivel, capitalizarea companiei se ridica la 1,3 mld. lei (309 mil. euro).
Data publicării: 12 Oct 2009 - 05:54

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=34443&titlu=Grupul_senatorului_Verestoy_da_in_judecata_RRC