Miza alegerilor prezidentiale din 2009 [1]

Miza alegerilor prezidentiale din 2009Alin TeodorescuAlegerile prezidentiale de anul acesta încep sa arate ciudat, cel putin pentru acei oameni care sunt interesati de numele actualului si viitorului presedinte al României

.Niciunul dintre candidati nu are o platforma politica formala, acel document pe care îndeobste nu-l citeste aproape nimeni, dar important pentru cancelari si analisti. Crin Antonescu a prezentat acum câteva luni un fel de filosofie neoliberala, dar niciun paragraf din acel document nu raspunde vreunei probleme reale a societatii, economiei si politicii românesti de astazi. Mircea Geoana continua sa lanseze programe sectoriale, adica un fel de ineptii produse în laborator, fara credibilitate si fara impact. Ultima dintre ele - sper ultima, desi s-ar putea sa fie numai cea mai recenta - este programul national pentru construirea a 50.000 de locuinte sociale. Sa propui asa ceva unei societati în care 90% sunt proprietari de case si apartamente, iar 15% au cel putin doua locuinte în proprietate înseamna sa fii complet desprins de lumea reala, dar foarte cuprins de "lobistii" firmelor de constructii si Consiliilor Judetene - aproape toti presedintii pesedisti ai CJ sunt si proprietari de firme de constructii... Sorin Oprescu nici macar nu se oboseste sa promita un document. Iar Traian Basescu anunta un program politic pentru un secol de evolutie, printr-un discurs politic de tip ceausisto-castrist, din care extrage ideea referendumului pentru transformarea Parlamentului în organism unicameral. Kelemen Hunor si C.V. Tudor macar au fiecare tema lui: Kelemen vrea autonomie, iar C.V. Tudor vrea jos mafia si botnita ungurilor. Suficient pentru ca fiecare dintre ei sa-si strânga oastea de 5-6 sute de mii de votanti pe 22 noiembrie 2009.Daca nimeni nu mai propune programe, atunci înseamna ca batalia electorala se va da între echipe producatoare de socuri, crize si tensiuni. Cei patru organizatori politici, Octav Cozmânca pentru Sorin Oprescu, Viorel Hrebenciuc pentru Mircea Geoana, Romeo Stavarache pentru Crin Antonescu si Vasile Blaga pentru Traian Basescu, vor fi obligati sa-si stoarca mintile pentru a crea tot felul de situatii din care candidatul lor sa ia un mic plus electoral.Primul care a miscat pe aceasta scena a fost Traian Basescu. Înca nedeclarat candidat oficial, presedintele în exercitiu deschide masa cu o miza politicianista - inutila, dar spectaculoasa. O cacealma politica, respectiv organizarea unui referendum pentru a propune un Parlament unicameral. Acest referendum s-ar organiza în aceeasi zi cu primul tur al alegerilor prezidentiale, respectiv 22 noiembrie 2009. Strategia este simpla: presedintele si strategul sau nu pot uita ca, la referendumul pentru suspendarea presedintelui, sase milioane de electori au votat pentru mentinerea presedintelui în functie, iar doua milioane - pentru demiterea lui. Dar Basescu si strategul lui se însala, în timp ce referendumul facea vorbire despre felul în care Basescu îsi îndeplinea functia de presedinte, deci despre trecut, alegerile din 22 noiembrie se refera la ce va face cel care va fi ales presedinte, deci despre viitor. S-ar putea ca aceiasi oameni care în mai 2007 erau multumiti de felul în care Basescu se comportase ca presedinte, sa nu-l mai doreasca acum pentru înca cinci ani în aceeasi functie. Însa, de la Basescu te poti astepta la orice - numai la ceva bun nu. Te poti astepta ca la mijlocul lunii octombrie sa declare ca nu mai vrea sa candideze si ca solicita PD-L sa-si numeasca un candidat. Poate sa spuna ca nu va candida, sa scoata niste dosare si apoi sa spuna ca va candida. Când batalia electorala nu este despre cum vor arata politica, societatea si economia româneasca în urmatorii cinci ani, ci despre cât de inventiv sunt în a provoca socuri, crize si dramolete, nici prin minte nu-ti poate trece ce se poate întâmpla.Cum nu se întrevede ca în cele opt saptamâni ramase pâna la primul tur al alegerilor prezidentiale se va discuta despre lucruri fundamentale ale românilor si României, adevarata miza a acestor alegeri este în cu totul alta parte. Miza alegerilor prezidentiale este cine va conduce PSD în urmatorii ani.Mircea Geoana pateste acum ce i-a facut el însusi lui Cristian Diaconescu în 2008. Poate va aduceti aminte ca Sorin Oprescu a vrut sa candideze din nou la Primaria Capitalei, ca reprezentant al PSD Bucuresti, Marian Vanghelie nu l-a lasat, Sorin Oprescu a fost dat afara din partid, iar Mircea Geoana a trebuit sa-l refuze pe Vanghelie si sa caute pe altcineva. I-au cazut ochii pe Cristian Diaconescu, fostul ministru de Justitie în ultimul Guvern Nastase, candidat redutabil la presedintia partidului. Asa ca l-a trimis în cursa, o cursa în care jumatate dintre pesedistii Bucurestiului îl sprijineau pe Oprescu, iar cealalta jumatate pe oficialul pesedist - oricare i-ar fi fost numele. Oprescu a câstigat, iar Cristian Diaconescu a facut jumatate din voturile PSD. Acelasi lucru i se poate întâmpla acum lui Geoana. Sorin Oprescu poate sa-i ia jumatate din voturi, ceea ce l-ar putea trimite pe doctor în turul al doilea, iar Mircea Geoana ar ajunge pe locul al patrulea, dar în primul tur. Daca Sorin Oprescu l-ar învinge pe Traian Basescu, ar semna juramântul de credinta ca presedinte si, în copie autentificata, certificatul de casare pentru uzura morala a echipei geoana-dragnea-vanghelie-marea familie sârbu-celalalt sârbu-cati-nica. Si cine o mai fi fiind printre ei.Daca nu e despre România, atunci e despre PSD. Ca si în 1996 si 2004. Ca si atunci, vom avea mari surprize.
Data publicării: 30 Sep 2009 - 05:49

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=34353&titlu=Miza_alegerilor_prezidentiale_din_2009