Andrei Chiliman: Vrem să avem siguranța că deșeurile ajung să fie reciclate, nu aruncate la groapa de gunoi [1]

Colectarea selectivă a deșeurilor reprezintă o componentă importantă a protejării mediului înconjurător, se arată într-un comunicat de presă al Primăriei sectorului 1, remis Informatia.ro (AMOS News).

Conștientizarea pericolului pe care îl reprezintă deșeurile nereciclate conduce la o atitudine civică pozitivă față de comunitate și față de mediul în care trăim. Responsabilitatea socială trebuie să fie asumată mai ales de către cei tineri.

În acest sens, Primăria Sectorului 1 demarează luni, 11 mai 2009, campania Eco Rockfest care își propune informarea liceenilor asupra unei atitudini ecologice și a unui stil de viață comunitar sănătos.„Din respect pentru mediul în care trăim și față de semenii noștrii, am decis să inițiem un program de informare a tinerilor liceeni și să le dezvoltăm o atitudine sănătoasă față de mediul înconjurător și față de societate” a declarat Primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman, care a mai precizat că o pungă de plastic se degradează natural în 500-1000 de ani, iar o tonă de deșeuri de hârtie valorează cât cinci arbori de 80-100 de ani.Campania - inițiată de Primăria Sectorului 1 în parteneriat cu Asociația Proiecte Culturale - constă în 11 spectacole în liceele din Sectorul 1 și se bazează pe interactivitatea cu elevii. Se dorește conștientizarea de către aceștia a necesității colectării și reciclării materialelor refolosibile.  Fiecare acțiune va cuprinde proiecții cu materiale video cu tema „mediul înconjurător”, spoturi cu mesaje ecologice și statistici privind situația actuală a poluării. Liceele incluse în program sunt: „ Ion Neculce”, „I. L. Caragiale”, „Jean Monnet”, „Aurel Vlaicu”, „Nicolae Iorga”, „Alexandru Vlahuță”, „Sfântul Sava”, „Virgil Madgearu”, „Nicolae Tonitza”, “Ioan N. Socolescu” și „Tudor Vianu”.“Colectarea selectivă a deșeurilor se înscrie în preocuparea constantă pe care Primăria Sectorului 1 a arătat-o în ultimii ani pentru protecția mediului. Vrem să avem siguranța că deșeurile ajung să fie reciclate, nu aruncate la groapa de gunoi. E de datoria noastră să protejăm mediul înconjurător și să păstrăm orașul curat. Trebuie să  avem grijă de sănătatea noastră, a copiilor noștri și a generațiilor viitoare!”, a mai declarat Primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman.

Data publicării: 09 Mai 2009 - 04:56

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=33061&titlu=Andrei_Chiliman__Vrem_sa_avem_siguranta_ca_deseurile_ajung_sa_fie_reciclate__nu_aruncate_la_groapa_de_gunoi