Piedone: "Voi ridica toate garajele de pe domeniul public"

Cristian Popescu Piedone a fost in redactia ziarului Libertatea

. Edilul sectorului 4 a raspuns la telefon, timp de o ora, intrebarilor puse de alegatorii sai. Dupa ce a vazut cat de solicitat este la telefonul Libertatii, edilul a hotarat ca, in fiecare vineri, in intervalul orar 10.00-11.00, sa raspunda, in direct, alegatorilor sai, la telefonul primariei. Pe strada Almasul Mare sunt foarte multe masini pe spatiul verde. Ion Dumitrache Raspuns: Cunosc problema. Mai intai voi ridica toate garajele de pe domeniul public si voi face in locul lor mai multe locuri de parcare. Daca si atunci cand vor avea unde sa stationeze, oamenii vor parca masinile tot pe spatiul verde, atunci voi cere ca autoturismele sa fie ridicate. Strada pe care locuiesc se numeste Ion Puscariu si este nepavata din 1930. Floarea Vaduva Raspuns: Pe durata mandatului meu, toate strazile din sectorul 4 vor fi asfaltate, canalizate si alimentate cu apa. Deocamdata avem o problema cu Apa Nova, in unele zone, pentru ca nu a facut canalul colector. De aceea, suntem nevoiti sa asteptam dupa ei. N-ar avea rost sa pavam, ca apoi sa vina sa sape Apa Nova. In campanie mi-ati promis un loc de parcare si nu l-am primit. Marian Dumitrache Raspuns: Veniti maine la ora 10.00 la mine la cabinet si veti pleca cu locul de parcare. Sunt presedintele unui bloc din strada Izvorul Oltului. La capatul blocului nr. 9 e un teren pe care am vrea sa-l faceti loc de odihna pentru pensionari. Ilie Nicolaie Raspuns: Faceti o cerere in scris la primarie si peste 10 zile va aparea acolo locul de odihna. Sunt pensionar si nu am si eu o casa. Am mai fost la dv. in audienta, cand erati la Protectia Cetateanului, dar nu ati rezolvat nimic, desi mi-ati spus initial ca ma veti ajuta. Gheorghe Nicolaie Raspuns: Va astept marti la ora 10.00 la primarie. O sa discutam problema pe larg si incercam sa o rezolvam. Aveam un gardulet in fata blocului. Au venit sa amenajeze un loc de joaca in zona, au scos gardul si nu l-au mai pus la loc de atunci. Problema e ca acum intra masinile pe spatiul verde de langa bloc. Georgeta Bucataru Raspuns: Strangeti cat mai multe semnaturi de la locatari, cu stampila de la asociatia de proprietari si veniti de urgenta la primarie. Am inteles ca, impreuna cu Dan Voiculescu, veti da 1.000 de burse copiilor sarmani. E adevarat? Ioana Prepelita Raspuns: Pentru aceasta problema, va rog sa luati legatura direct cu fundatia Dan Voiculescu. Ne-ati promis ca ne ajutati sa scapam de carciumile de la parterul blocului. Mariana S. Raspuns: Daca asociatiile de proprietari nu iau masuri, voi veni personal la fata locului, sa vad ce se intampla. Pe strada Tabacarilor, in spatele casei, la nr. 24, cineva a cumparat un imobil acum 4 ani. A daramat constructia si a lasat terenul de izbeliste. Ideea e ca s-au format acolo mormane de gunoaie, m-au invadat gandacii si sobolanii. E un adevarat focar de infectie. Elena Sava Raspuns: Am sa dispun chiar astazi amendarea proprietarului si ingradirea terenului, pentru ca legea imi permite. In plus, voi salubriza terenul, intr-o saptamana, si voi soma proprietarul sa plateasca salubrizarea. Pe strada Lamotesti nr. 3-5, s-a amenajat un loc de parcare. Nimeni nu respecta locurile platite, pentru ca nu sunt puse indicatoare. In plus, sunt acolo doua masini abandonate dinainte de a se face parcarea. I. Manea Raspuns: O sa ridic masinile abandonate in cateva zile. Stiu ca e un deficit de panouri indicatoare, dar promit ca vor aparea si acestea prin iulie-august.
Publicat de : Catalina Bradis
Data publicării: 28 Feb 2009 - 05:48