Chemat la Cotroceni

» Presedintele Basescu l-a invitat pe Tariceanu sa discute intre patru ochi despre situatia de la Justitie

. Premierul i-a scris sefului statului ca nu renunta la Norica Nicolai. Calin Popescu Tariceanu i-a reamintit presedintelui ca a fost implicat in cazuri controversate, precum Flota si Mihaileanu, pe vremea cand era ministru si apoi primar al Capitalei. Tariceanu i-a raspuns presedintelui tot printr-o scrisoare, in care ii transmite acestuia ca solicitarea de propunere a unui alt sef la Justitie s-a bazat pe „consideratii personale, subiective, indoielnice", care exceda cadrul constitutional si legal. „Reactia dumneavoastra, in calitate de presedinte al Romaniei, este cu atat mai nejustificata cu cat, fata de nominalizarea doamnei Norica Nicolai, nu au existat obiectii sau proteste, nici din partea societatii civile si nici a asociatiilor profesionale", se arata in textul amintit. Premierul i-a reamintit lui Basescu ca decizia Curtii Constitutionale in cazul Cioroianu spune clar ca presedintele nu poate sa-i solicite prim-ministrului sa propuna o alta persoana pentru functia de ministru, din simplul motiv ca nutreste o antipatie politica si personala fata de persoana nominalizata initial. „Daca ar fi sa vorbim despre argumente de imagine si despre cazuri controversate, va reamintesc doar doua cazuri in care dumneavoastra ati fost implicat: dosarul Flota si casa achizitionata in strada Mihaileanu, pe vremea cand erati primar al Capitalei. Ar fi nedrept sa analizam doar aceste doua cazuri pentru a judeca mandatele dumneavoastra de primar al Capitalei sau de presedinte al Romaniei. Am convingerea ca acelasi lucru ar trebui sa il evitati si dumneavoastra acum, in ceea ce o priveste pe doamna Norica Nicolai", i-a mai transmis Tariceanu lui Basescu. Premierul i-a mai cerut sefului statului sa lase deoparte orice antipatie fata de Norica Nicolai si sa semneze rapid decretul de instalare in postul de ministru al justitiei.
Sedinta la Palat
Presedintele l-a invitat pe premier la Cotroceni, la o discutie programata pentru astazi dupa-amiaza, pentru a gasi solutia deblocarii situatiei de la Justitie, a anuntat purtatorul de cuvant al Administratiei Prezidentiale, Valeriu Turcan. „Presedintele Romaniei isi exprima regretul pentru faptul ca nu a fost consultat de primul-ministru la desemnarea doamnei Norica Nicolai la functia de ministru al justitiei", a precizat Turcan. »Prese­dintele Ro­ma­niei nu are drept de veto, dar poate cere primului-ministru sa renunte la pro­punerea facuta, atunci cand constata ca persoana propusa nu indeplineste conditiile le­gale pentru exer­ci­ta­rea functiei de membru al Guvernului Nicolai a ocolit audierea din comisii
Ministrul desemnat al justitiei, Norica Nicolai, nu a trecut prin etapa audierii in comisiile de specialitate ale parlamentului, obligatorie la numirea unui nou membru al guvernului. Liberalii au considerat ca acest lucru nu era necesar, intrucat Nicolai nu urma sa fie instalata in functie prin votul Legislativului, ci doar sa inlocuiasca un alt membru al Cabinetului care a demisionat. Liderii PNL au nesocotit insa o decizie a Curtii Constitutionale potrivit careia toti viitorii ministri trebuie audiati de comisii. „Aceste audieri privesc corespunderea pentru functie a candidatilor propusi de primul-ministru privitor la pregatirea generala, pregatirea in specialitatea domeniului, experienta in materie, instruirea si aptitudinile pentru functia in domeniu, reputatia nestirbita si moralitatea, conditii necesare si indispensabile functiei de ministru", se arata in documentul amintit. Presedintele Traian Basescu nu a invocat aceste aspecte in scrisoarea catre Tariceanu, insa a atasat textului decizia CCR.
Data publicării: 10 Ian 2008 - 05:48

Link știre