Schimbarea directorilor PSD, în atenția noii conduceri a CJ Arad [1]

Noul președinte al Consiliului Județean Arad, Iosif Matula (PD), a declarat că va continua schimbarea directorilor din unitățile subordonate acestei instituții.

„Încerc cât se poate de repede să fac cunoștință cu toți directorii instuțiilor subordonate, la ei acasă, adică în instituțiile pe care le conduc. Pot să spun că va exista o continuitate în ceea ce privește schimbările la nivelul acestor conduceri“, a declarat Matula.

Procesul de schimbare a directorilor numiți în perioada în care la guvernare se afla PSD a demarat la începutul acestui an de Gheorghe Seculici, care a renunțat la șefia CJA după ce a fost numit vicepremier în Guvernul Românie. Acesta a cerut tuturor directorilor societăților din subordinea instituției pe care o condus-o un raport de activitate precum și organigrama posturilor.

Printre conducătorii unităților care vor rămâne în funcție se află și Dan Bălăcel, directorul Aeroportului Internațional Arad. De asemena, vor fi păstrați Adam Alda, directorul Centrului de Consultanță Agricolă a județului, dar și Florin Didilescu care se află la conducerea Bibliotecii Județene. Activitatea lor a fost apreciată de conducerea CJ, așa că s-a renunțat la înlocuirea lor.

Până acum au fost schimbați mai mulți directori din instituțiile subordonate Consiliului Județean, printre acestea aflându-se și Terminalul Cargo, unde locul lui Gheorghe Pele a fost luat de liberalul Adrian Năsui, care a fost propus și pentru funcția de prefect al Aradului, fiind preferat însă în locul un alt liberal, Cristian Stragea.

De altfel, activitatea lui Pele la conducerea Terminalului a fost în dese rânduri contestată de conducerea CJ. Acestuia i s-a reproșat că nu a reușit să-și îndeplinească decât 10 la sută dintre obiectivele propuse, majoritatea negocierilor purtate pentru obținerea unor contracte nu au fost concretizate.

Toate schimbările din conducerile societăților subordonate Consiliului Județean vor fi discutate în Biroul Politic al Alianței „DA“ PNL-PD Arad.
Președintele CJ Arad, Iosif Matula, a mai adăugat că este prematur să precizeze care vor fi primele schimbări de directori pe care le va opera.
Publicat de : Florin TOMUȚA
Data publicării: 28 Mar 2005 - 15:07

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=2680&titlu=Schimbarea_directorilor_PSD__in_atentia_noii_conduceri_a_CJ_Arad