Basescu este somat sa-i puna la colt pe democrati [1]

In conditiile in care Comisia pentru codul electoral se afla intr-un blocaj total privind votul uninominal, deputatul PSD Eugen Nicolicea ii cere presedintelui Basescu, printr-o scrisoare deschisa, sa convinga reprezentantii PD in comisie sa nu mai blocheze proiectul de lege

. In scrisoarea deschisa adresata lui Basescu, Nicolicea acuza partidele care au votat impotriva proiectului PSD ca blocheaza votul uninominal, si il nominalizeaza pe deputatul PD Valentin Iliescu. "Interesele unora de a bloca votul uninominal, in varianta sustinuta si de populatie, sunt atat de mari incat pentru acest lucru si-au dat mana Asociatia Pro Democratia (membra a Coalitiei pentru un Parlament Curat?!) si traseistul politic care, potrivit principiilor enuntate de aceasta Coalitie, nu ar trebui sa mai faca parte dintr-un Parlament curat, Valentin Iliescu", ii scrie lui Traian Basescu vicepresedintele Camerei Deputatilor.
Nicolicea ii mai solicita sefului statului sa faca uz de influenta sa pe langa PD pentru a-i convinge pe democrati sa nu mai sustina sisteme mixte, sisteme "bulgaresti", care ascund in spate liste de "hahalere" pe care nu le voteaza nimeni. Scrisoarea deschisa a social-democratului Nicolicea vine la o saptamana dupa ce acesta i-a cerut presedintelui Traian Basescu sa declanseze cat mai repede referendumul pentru uninominal pentru a nu alege momentul astfel incat sa ajute PD in campania pentru alegerile europarlamentare. Pesedistul l-a acuzat pe Basescu ca nu este strain de pozitia PD in comisia electorala si implicit de sustinerea sistemului mixt.
Incercand sa clarifice pozitia social-democratilor, Eugen Nicolicea a precizat ca, potrivit mandatului dat de partid, vineri, pesedistii nu pot sustine varianta sistemului mixt propusa de Asociatia ProDemocratia si asumata de PNL si PD. (Carmen Corbu)

Publicat de : Realitatea Romaneasc
Data publicării: 23 Iul 2007 - 05:51

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=25861&titlu=Basescu_este_somat_sa_i_puna_la_colt_pe_democrati