Lider PSD cercetat de OLAF [1]

Vicepresedintele PSD Vrancea si consilierul judetean Victor Roman, patron al firmei Roman Impex Prest SRL Sascut, si-a adjudecat in anul 2005 o lucrare de aductiune a apei pentru cartierul Siret-Siretel din municipiul Adjud in valoare de circa 800

.000 de euro. Cu toate ca termenul de sapte luni de zile pentru executia lucrarii a ajuns la doi ani, nici dupa aceasta perioada lucrarea "data in folosinta" nu este utilizabila din cauza a peste 50 de defecte de realizare. In urma unor sesizari ale consilierilor municipali adjudeni si a competitorilor inscrisi in cursa pentru adjudecarea fondurilor UE, Oficiul European de Lupta Anti-Frauda (OLAF) investigheaza modul cum s-au cheltuit fondurile europene nerambursabile alocate prin Programul PHARE-2001 – Coeziune economica si sociala – in cadrul proiectului privind obiectivul de investitie "Echipare edilitara si modernizare infrastructura Siret –Siretel". Pana la finalizarea investigatiilor, cele peste 2600 de familii din cartierul adjudean beau insa apa tot din conductele vechi si ruginite de peste 35 de ani.Dupa mai multe amanari ale dari in folosinta a lucrarii, care trebuia sa fie gata pana la finele anului 2005, abia in data de 21 iunie 2007 s-a constituit o comisie de receptie avandu-l in frunte pe primarul Constantin Armencea. "Comisia a constatat lipsa si neterminarea unor lucrari care afecteaza siguranta in exploatare a aductiunii cu apa. De asemene,a calitatea anumitor lucrari nu corespunde legislatiei in vigoare", se arata in procesul-verbal de constatare incheiat la 28 iunie 2007. Este vorba de peste 50 de defectiuni tehnice grave: lipsa de capace la caminele de alimentare si a gratarelor la gurile de scurgere, fisuri in profunzime la trotuarele de asfalt, canalizari infundate cu balast si asfalt, coloane netaiate, nefinalizarea asfaltarii unor trotuare etc. Ulterior, Victor Roman a trecut la amenintari la adresa celor sapte membri ai comisiei, care au semnat procesul-verbal de receptie. "Nu am nici un amestec, n-am amenintat pe nimeni, eu m-am retras din conducerea societatii. Altcineva raspunde de firma acum (n.n. - societatea se numeste Roman Impex Prest)", ne-a declarat iritat fruntasul pesedist. In urma unor sesizari plecate din Consiliul Municipal, OLAF a verificat deja modul in care a fost organizata licitatia din anul 2005 pentru adjudecarea lucrarii. Acum se asteapta raportul, precum si o noua verificare a modului cum au fost cheltuite fondurile europene dupa numeroasele nereguli constatate la receptie.
Data publicării: 19 Iul 2007 - 05:53

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=25825&titlu=Lider_PSD_cercetat_de_OLAF