Mizerii edilitare marca Mircea Hava [1]

Viata baronilor locali merge struna

. Departe de ochii indiscreti ai publicatiilor "de la centru", ei si-au creat veritabile bastioane in care praduiesc cu sarg banul public, si isi conduc afacerile spre beneficiul propriului grup de interese.La Alba-Iulia, dl Mircea Hava pare de neclintit. Ales si reales in functii publice din 1992, el este considerat, sau ii place sa creada ca este un parinte al orasului. Gazda buna o data pe an pentru autoritatile de la Bucuresti care se bulucesc la festivitatile de 1 Decembrie, primarul si-a construit o imagine in care nu incap mizeriile. Si daca ele exista, el si masinaria de spalat si lustruit le ascund sub pres si le catalogheaza drept calomnii.Ca orice baron local, seva puterii se trage din administrarea averii orasului, capitol in care terenurile cu potential imobiliar sunt o mina de aur. O afacere de acest fel, in urma careia patrimoniul municipalitatii Alba-Iulia a pierdut sub bagheta dlui Hava Mircea un teren valorand sute de mii de euro, a facut sa vuiasca urbea. ASOCIERE. In 1998, Consiliul Local Alba-Iulia, la propunerea primarului, a incheiat un contract de asociere cu SC Sifor in vederea construirii si exploatarii unui centru comercial si a unei piete. Primaria venea cu terenul de 2.389 mp, iar SC Sifor ? cu banii pentru investitie. Prin restituirea unor suprafete din acest teren fostilor proprietari, participarea Primariei la asociere a scazut pana la 1.570 mp. Timp de opt ani, asociatul ales de primar si aprobat de Consiliul Local n-a miscat nici un bat pentru inceperea investitiei de care avea nevoie orasul. In 2006, tot sub domnia lui Hava, apare o mutare interesanta. Asociatul Primariei este "inghitit" de o alta societate ? NIK BAU SRL. Se incheie un act aditional cu NIK BAU pentru continuarea mariajului cu Primaria pentru piata "fata morgana". Apoi se mai face un pas spre scoaterea terenului din patrimoniul orasului. La solicitarea firmei NIK BAU, primarul Hava dispune intocmirea formelor pentru trecerea terenului in domeniul privat si intocmirea raportului de evaluare pentru... vanzarea terenului. Cui? Ghici, ciuperca, ce-i? Firmei NIK BAU.PAGUBA. In conditiile in care la Alba-Iulia este o foame teribila de terenuri pentru locuinte ANL, primarul Hava alege drumul cel mai pagubos pentru municipalitate ? vanzarea directa. Terenul respectiv a fost evaluat de Bozdog Dumitru Flaviu la 100,55 euro/mp, in conditiile in care pretul pietei in zona este de 200-250 euro/mp. Chiar fericitul NIK BAU a cumparat cu 200 euro/mp un teren invecinat cu pleasca de la Primarie. Socotelile sunt simple: intre ce a luat Primaria de la NIK BAU si ce ar fi putut lua real este o suma frumusica ? de 180.000-200.000 de euro.
Data publicării: 18 Iul 2007 - 05:37

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=25815&titlu=Mizerii_edilitare_marca_Mircea_Hava