PC va depune la Cotroceni un apel pentru promulgarea Legii pensiilor [1]

Purtătorul de cuvânt al Partidului Conservator, Bogdan Ciucă, a anunțat, marți, în cadru unei conferințe de presă, că PC va depune, miercuri, la Cotroceni un apel către președintele Traian Băsescu prin care cere șefului statului să promulge, în această vară, Legea pensiilor.

"PC se declară îngrijorat că această temă și problemele pensionarilor au devenit o armă în lupta obositoare dintre cele două Palate (n.r. Palatul Cotroceni și Palatul Victoria). Este o modalitate imorală de a se lupta, folosindu-se de necazil pensionarilor. Noi solicităm lui Trăian Băsescu să promulge această lege privind creșterea punctului de pensii", a declarat Ciucă.

Acesta a reiterat faptul că Partidul Conservatot va vota orice proiect de lege menit să rezolve problema pensionarilor, indiferent de inițiatorul acestui proiect.

Conservatorii îi solicită lui Băsescu să nu folosească tema pensiilor pentru a crea noi tensiuni în societatea românească

"Nu dorim să punem într-o bătălie pensionarii cu cei din învățământ, constructorii cu pensionarii și așa mai departe.  Nu avem nevoie de motive suplimentare care să fărâmițeze societatea românească. Credem că subiectul pensiilor ar trebui să ne unească pentru că sunt aproape 6 milioane de pensionari care au nevoie să se rezolve problema pensiilor acum, nu la toamnă, întrucât ei nu am timp", a precizat purtătorul de cuvânt al PC.

Bogdan Ciucă a făcut cunoscut faptul că, în cazul în care președintele Traian Băsescu refuză să promulge legea, actul normativ se va întoarce în legislativ, iar a doua oară șeful statului nu are dreptul constituțional să respingă măsura de majorare a pensiilor.

Publicat de : Ramona NĂSTASE
Data publicării: 11 Iul 2007 - 09:03

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=25737&titlu=PC_va_depune_la_Cotroceni_un_apel_pentru_promulgarea_Legii_pensiilor