Primăria Popești-Leordeni, amendată de Garda de Mediu cu 15.000 lei [1]

După verificările efectuate de Garda Națională de Mediu - Comisariatul Municipiului București și Comisariatul Judetean Ilfov cu privire la depozitările necontrolate de deșeuri, cu precădere cele de construcții de pe malul drept al râului Dâmbovița, Splaiul Unirii, orașul Popești - Leordeni, s-a hotărât ca Primăria Popești - Leordeni să fie amendată cu 15.000 lei.

După controalele efectuate de Garda Națională de Mediu împreună cu reprezentanții Consiliului Local al orașului Popești-Leordeni s-au întocmit rapoarte de inspecție în care sunt impuse măsuri de evacuare a deșeurilor de pe domeniul public administrat și de identificare a tuturor deținatorilor de terenuri din zona, în vederea îngrădirii acestora, pentru evitarea apariției de depozitări necontrolate.

Totodată au fost stabilite responsabilități pentru deținătorii de terenuri din zonă , care erau cunoscuți la data controlului (Consiliul Județean Ilfov, Consiliul Local al orașului Popești - Leordeni și C.N.Apele Române) și etapele propuse pentru soluționarea situației (evacuarea deșeurilor la platforma ecologică de deșeuri, asigurarea disponibilităților materiale și umane de către factorii responsabili cu participarea societăților de salubritate și operatorului depozitului de deșeuri).

În data de 11.07.2007 va avea loc o întâlnire a reprezentanților Prefecturii Jud. Ilfov, societăților de salubrizare, Comisariatului Municipiului București, Comisariatului Jud. Ilfov, Consiliului Județean Ilfov, Consiliului Local al orașului Popești-Leordeni și primăriilor limitrofe în vederea stabilirii de acțiuni pentru reglementarea situației existente.
Publicat de : Cosmin ZAHARIA
Data publicării: 06 Iul 2007 - 06:04

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=25693&titlu=Primaria_Popesti_Leordeni__amendata_de_Garda_de_Mediu_cu_15_000_lei