Edilii focsaneni, repetenti la transparenta [1]

Primaria Focsani tine sub cheie informatii publice la care cetatenii ar trebui sa aiba acces printr-un simplu click, cheltuieste banii intr-un mod netransparent, care genereaza suspiciuni de coruptie, iar functionarii sunt controlati politic si se lasa mituiti cu "mici atentii"

.

Sunt principalele concluzii ale unui raport realizat de catre Asociatia Pro Democratia si Transparency International cu privire la integritatea si transparenta administratiei publice locale. Focsaniul este singurul oras din Moldova care a beneficiat de aceasta analiza, finantata de Agentia Statelor Unite pentru Dezvoltare Internationala (USAID). Primarul: „raportul este bine intocmit“Autorii raportului dat publicitatii ieri au ajuns la concluzia ca „folosirea banilor publici este cea mai opaca zona a informatiei publice si, totodata, cea care concentreaza cele mai mari suspiciuni de coruptie“. Raportul mai atrage atentia ca migratia politica este puternica la nivelul Consiliului Local Focsani si „neinsotita de niciun fel de sanctiuni“. Din 2004, opt consilieri locali si un viceprimar si-au schimbat partidul. „Pe baza raportului si a dezbaterilor publice, in perioada urmatoare se va face un plan de advocacy pentru a gasi rezolvari la problemele semnalate. In fond, transparenta decizionala si integritatea publica sunt elemente ale unei bune guvernari“, a punctat Gabriela Obodariu, presedintele Clubului Focsani al Asociatiei Pro Democratia.

Prezent la lansarea raportului, primarul social-democrat Decebal Bacinschi si-a asumat criticile si a  precizat ca, per ansamblu, „raportul este bine intocmit“. La o prima lectura, singura nemultumire a edilului a vizat fraza care se referea la faptul ca functionarii pot fi imbunati cu „mici atentii“.

Data publicării: 03 Iul 2007 - 05:59

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=25657&titlu=Edilii_focsaneni__repetenti_la_transparenta