Parlamentarii fac front comun pentru a-si proteja averile [1]

Proiectul de lege pentru aprobarea ordonantei de urgenta a Guvernului Tariceanu referitoare la completarea cat mai detaliata a declaratiilor de avere i-a nemultumit ieri pe senatori, care se tem ca astfel vor deveni tinte tentante pentru hoti.

Majoritatea senatorilor din Comisia de administratie publica, atat dintre cei din coalitie, cat si dintre cei din Opozitie, si-au exprimat temerile ca publicarea declaratiilor detaliate de avere pe siteurile Camerelor vor da un argument in plus hotilor pentru a le "calca" proprietatile.
Senatorul PPRM Gheorghe Funar a precizat ca nici nu se justifica impunerea caracterului de urgenta a actului normativ. El a adaugat ca obligativitatea ca parlamentarii sa treaca in declaratii si averea sotiei si a copiilor nu-i va impiedica pe unii sa faca donatii rudelor de incredere, urmand sa foloseasca in continuare acele bunuri prin uzufruct viager.
La randul sau, senatorul PNL Tiberiu Prodan s-a declarat impotriva principiului ca averea sotiilor si copiilor sa fie trecute in declaratiile demnitarilor. El a precizat ca va face amendamente care vor corecta acest aspect.
Senatorul PUR Gheorghe Constantin a explicat ca el nu este impotriva declararii intregii averi, dar a adaugat ca trebuie gasita o posibilitate de aparare a imaginii parlamentarilor.
Constantin a prezentat in Comisia de Administratie Publica propriul exemplu. El a povestit ca, in urma publicarii declaratiilor de avere la inceputul acestui mandat, presa a preluat informatia conform careia este printre parlamentarii bogati, desi nu era adevarat. Ulterior, familia senatorului s-a confruntat cu o incercare de spargere a apartamentului in care locuia, fapt ce a creat un "disconfort".
Senatorul PPRM Verginia Vedinas a argumentat la randul sau ca oricum prevederile din ordonanta sunt unicat in toata comunitatea europeana.

Lege mai dura decat in Uniunea Europeana

In replica, conducatorul Comisiei, senatorul PD Dan Carlan, a precizat ca intr-o societate normala nu ar fi necesare atatea detalii. El a sustinut ordonanta propusa de Guvern si a argumentat ca, intr-o societate ca a noastra, "in care prima buba pe care o avem in frunte e coruptia", declaratiile detaliate ale averii demnitarilor nu pot fi decat "o dovada de buna credinta".
In ajutorul sau a sarit colegul de Alianta, senatorul liberal Mario Oprea, care a adus aminte parlamentarilor ca declararea averii sotiei si a copiilor se facea si pentru functia de consilier si nu exista nici o problema.
Reprezentantul Guvernului, secretarul de stat Mihai Marin Eftimescu, a sustinut initiativa Guvernului, explicand ca raspunde unor cerinte europene, de unde si caracterul de urgenta. El a explicat ca se impune un model mai dur decat in restul tarilor europene, deoarece si realitatile romanesti sunt mai aspre. Eftimescu a declarat ca se raspunde astfel reprosurilor de coruptie facute Romaniei de forurile internationale.
In final, membrii comisiei au notat intocmirea unui raport comun pe acest act normativ impreuna cu senatorii din Comisia Juridica si din Comisia pentru Drepturile Omului. Cele trei comisii se vor intruni saptamana viitoare.
Publicat de : Narcisa Petre
Data publicării: 24 Mar 2005 - 08:00

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=2559&titlu=Parlamentarii_fac_front_comun_pentru_a_si_proteja_averile