Primăria orașului arădean Pâncota, în pericol de a-și pierde sediul [1]

Primăria orașului arădean Pâncota ar putea să rămână fără sediu, după ce clădirea în care funcționează în prezent a fost revendicată de o familie de evrei care locuiesc în Israel, informează corespondentul AMOS News.

Hermina Kiltaru, Shlomuo Klecner, Rudolf Klecner și Aristide Mircea au menționat în cererea de revendicare că ei sunt moștenitorii lui Heinrich Klecner, fostul proprietar al clădirii. Cu ani în urmă imobilul a aparținut Societății Anonime, unde Heinrich Klecner era acționar majoritar.

„Nici nu se mai știe ce a fost acolo, pentru că după ce societatea a fost în pragul falimentului, acesta, în calitate de acționar și-a vândut tot lui, în calitate de cumpărător, propria societate, care a fost în lichidare“, a spus, marți, primarul orașului, Iosif Reter.

Potrivit edilului, cei care revendică sediul Primăriei au cerut 10 milioane de dolari, pentru a vinde clădirea. „Ei ne-au acționat în instanță pentru că le-am respins cererea de revendicare. Au câștigat, iar noi am făcut recurs la Curtea de Apel Timișoara. Acum așteptăm să vedem ce se va întâmpla în continuare. Oricum sunt decis să merg și mai departe“, a mai precizat Iosif Reter.

Președintele Consiliului Județean Arad, Iosif Matula, a declarat că în cazul în care clădirea va fi retrocedată printr-o sentință definitivă a instanțelor de judecată, se vor demara demersurile pentru identificarea unui nou sediu pentru Primăria din Pâncota.
Publicat de : Paul PREDA
Data publicării: 28 Mar 2007 - 06:47

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=24297&titlu=Primaria_orasului_aradean_Pancota__in_pericol_de_a_si_pierde_sediul