Basescu nu mananca "fara degustator"

oficiala"

. In cele din urma, ambasada romana a reusit sa obtina doar ca trecerea lui Basescu prin Luxembourg sa fie perceputa tacit ca o "vizita de lucru". Cu toate astea, Basescu si consoarta sa Maria au fost lasati sa mearga singuri, joi seara, la Filarmonica locala, unde s-a organizat un concert din muzica de Enescu in onoarea lor. Cuplul Basescu a fost insotit la filarmonica doar de catre FranIois Biltgen (ministrul Muncii si al Culturii). Desi cuplul Basescu a fost gazduit joi seara la Palatul Ducal, ba chiar presedintele Basescu a avut o scurta intrevedere cu marele duce Jean, protocolul pare sa se fi impotmolit... Aparent, consoarta regala, ducesa Maria Teresa de Luxembourg, nu ar fi apreciat ideea de a asista la un concert in compania doamnei Basescu.Vizita a fost impusa de ambasada romana din Luxembourg in cadrul evenimentelor organizate de-a lungul anului 2007, dupa ce Luxembourgul si Sibiul au fost alese in paralel Capitale Culturale ale Europei. In aceasta formula, Basescu a vizitat Camera Deputatilor (parlamentul local) si Curtea Europeana de Justitie si a avut o scurta discutie cu premierul Luxembourgului, Jean-Claude Juncker. Vineri la pranz, presedintele Basescu a mai efectuat o vizita in Esch-sur-Alzette, in afara Luxembourgului, la o masa pregatita de catre ambasada pentru comunitatea romaneasca din regiune, masa intinsa in cadrul centrului cultural Kulturfabrik, cel mai important organizator de evenimente culturale legate de Romania de-a lungul intregului an 2007. Pentru masa de la Kulturfabrik, a fost adus din Romania unul dintre cei mai atipici bucatari si patroni de restaurante din Bucuresti: soni, patronul restaurantului fara firma de pe strada Sfintii Voevozi, al carui local din Vama Veche face de ani de zile bucuria boemilor mahmuri de pe litoral... In ciuda eforturilor ambasadei si a prestigiului bucatarului, presedintele Basescu a plecat din centrul cultural fara a se fi atins de mancare. Organizatorilor surprinsi li s-a explicat ca Basescu nu putea manca in absenta "degustatorului" sau.Dupa plecarea presedintelui Basescu, a avut loc la Kulturfabrik premiera unei piese de teatru – "Lumouxe" – scrisa in mod special de catre regizoarea Carole Lorang pentru sarbatoririle din cadrul "Luxembourg-Sibiu: Capitale Europene ale Culturii 2007".
Data publicării: 19 Mar 2007 - 05:47

Link știre