Basescu ii baga pe moldoveni in UE pe usa din dos [1]

Presedintele Traian Basescu mobilizeaza toate institutiile statului pentru a urgenta procesul de acordare a cetateniei romane locuitorilor din Republica Moldova, informeaza Associated Press

. Guvernul ar trebui ca, in cel mai scurt timp, sa adopte aceasta lege sau sa emita o ordonanta de urgenta. Basarabenii, principalii vizati de aceasta lege, ar trebui sa beneficieze de un regim special de acordare a cetateniei romane, mai repede si mai simplu decat in prezent. Actuala lege, pe care presedintele o vrea schimbata, contine proceduri extrem de greoaie, iar un cetatean din Republica Moldova poate astepta patru ani sau mai mult sa devina roman. Moldovenii trebuie sa prezinte 22 de acte, iar dosarele sunt procesate de o comisie aflata in subordinea Ministerului Justitiei si formata din cinci judecatori. if(typeof(ord)=="undefined")ord=Math.random()*10000000000000000; document.write(');

Pana cand legea va fi initiata, votata si aprobata, exista si alte solutii. Mai multe comisii speciale vor fi formate pentru a procesa cat mai repede dosarele, promitea ministrul Justitiei la inceputul lunii februarie. Basescu crede insa ca poate rezolva problema mai rapid, prin crearea unui centru comun de acordare a vizelor (pe care autoritatile de la Chisinau l-au refuzat Romaniei, in favoarea Ungariei), unde sa fie procesate, la un loc cu vizele, si cererile pentru cetatenie. Intre timp, cererile continua insa sa curga, pentru ca, multi dintre locuitorii de peste Prut spera ca, obtinand cetatenia romana, vor ajunge la munca in alte state UE. Din acest punct de vedere, legea ii favorizeaza, pentru ca nici in forma veche, dar nici intr-o eventuala forma modificata, ea nu se refera la etnicii romani, ci la aproape toti cetatenii din Republica Moldova. Pot beneficia de aceasta lege inclusiv cei care au un parinte ori un bunic ce a fost roman in momentul cedarii Basarabiei. Aproximativ trei sferturi din totalul populatiei moldovene (adica aproape 3 milioane de persoane) s-ar incadra in conditiile legii, noteaza Associated Press (si ar avea drept de vot in Romania). Acordarea cetateniei pe banda rulanta este, din perspectiva presedintelui roman, "o necesitate politica". Insa tot seful statului remarca, la emisiunea ProVest, ca in acest fel "depasim nivelul etnicilor romani din Republica Moldova cu cererile de cetatenie". Situatia nu a fost comentata in nici un fel de Bruxelles, dar oficialii europeni au fost informati de intentiile autoritatilor de la Bucuresti. Declaratiile presedintelui Basescu au iritat insa Federatia Rusa. Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a criticat ieri atat UE, cat si NATO pentru ca nu iau pozitie fata de gestul Romaniei. Acordarea cetateniei romane in masa nu face altceva decat sa submineze suveranitatea Republicii Moldova, mai acuza seful diplomatiei ruse. Declaratiile presedintelui Basescu au fost taxate si mai dur de presa rusa. Potrivit editiei Kommersant de la Chisinau. Bucurestiul intervine in afacerile interne ale Republicii Moldova si il priveaza treptat pe presedintele Voronin de prerogativele sale, scrie Kommersant Plius. "Ne aflam in fata unui proces politic fara precedent: aderarea de facto a Republicii Moldova la Uniunea Europeana", conchide si publicatia Politkom.

Presedintele Romaniei inventeaza sute de mii de moldo-romani

Panica presedintelui Traian Basescu referitoare la avalansa moldovenilor care vor cetatenia romana nu este resimtita si la nivelul autoritatilor competente din tara. Astfel, datele statistice existente la Serviciul Cetatenie din cadrul Ministerului Justitiei sunt infim mai mici fata de cele 500.000 de cereri de care vorbea seful statului si de care ar fi aflat in luna ianuarie a.c. in timpul unei vizite efectuate la Chisinau. Astfel, potrivit unei comunicari oficiale pe care ne-a facut-o Ministerul Justitiei (MJ) pe data de 16 februarie a.c., numarul cererilor de redobandire a cetateniei romane in curs de solutionare era de... 28.874. Tot potrivit Ministerului Justitiei, "marea majoritate o reprezinta cererile venite de la Consulatul din Republica Moldova", neexistand o evidenta distincta in functie de locul unde au fost depuse aceste cereri. MJ mai precizeaza ca din partea cetatenilor moldoveni au fost inregistrate numai cereri de redobandire a cetateniei romane, nu si cereri de dobandire.

Diferenta de numar dintre 500.000 - cate sustine presedintele Basescu - si cele 28.874 de cereri existente in prezent la Ministerul Justitiei este spectaculoasa si singura explicatie ar fi ca s-au pierdut pe drum sau ca functionarii de la Ambasada Romaniei de la Chisinau nu se grabesc sa le trimita la Bucuresti. Actuala reglementare, respectiv Legea cetateniei romane nr. 21/1991, nu prevede un termen de solutionare a acestor cereri. Din ianuarie 2005 si pana in prezent, au fost aprobate, prin hotarare de guvern, 2.155 de cereri de redobandire a cetateniei romane apartinand unor cetateni moldoveni. Luna trecuta, in cadrul emisiunii "Pro Vest" de la postul PRO TV, presedintele Traian Basescu a abordat pentru prima data problema moldovenilor care vor sa redobandeasca cetatenia romana, atragand atentia asupra situatiei paradoxale ca, pana la finele acestui an, intreaga populatie de etnie romana din Moldova ar putea solicita cetatenia romana. Potrivit sefului statului, pana la ora actuala au fost depuse circa 500.000 de cereri pentru cetatenie romana din partea unor locuitori ai Republicii Moldova. gabriela.stefan@gandul.info, eliza.francu@gandul.info
Publicat de : Gabriela STEFAN, Eli
Data publicării: 02 Mar 2007 - 05:59

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=23903&titlu=Basescu_ii_baga_pe_moldoveni_in_UE_pe_usa_din_dos